26 lutego 2015

Niezgodność towaru z obrazem z monitora

Zagadnienia sprzedaży konsumenckiej, zwłaszcza po zmianie przepisów, dają bardzo dużo inspiracji do pisania artykułów. Dość często spotykam się z prośbami o pomoc w wyjaśnieniu pewnych kwestii, a nawet sam robiąc zakupy przez Internet mam wątpliwości, czy moje prawa nie są naruszane. Jakiś czas temu, czytając regulamin pewnego e-sprzedawcy natknąłem się na takie sformułowanie:
"Towar może różnić się w kolorze lub barwie od zdjęcia towaru przedstawionego na stronie internetowej. Zwrot towaru z takiej przyczyny jest niemożliwy".
Zacząłem się zastanawiać, czy takie zastrzeżenie jest w porządku, przecież monitory i ekrany nie są w stanie oddać rzeczywistego obrazu, w jakimś tam stopniu zawsze będzie on zniekształcony. Co w przypadku kupowania biżuterii, ubrań czy farb, gdzie odcienie koloru mogą mieć wielkie znaczenie dla klienta? A jeżeli ktoś korzysta z telefonu komórkowego lub tabletu kiepskiej jakości? Albo monitora kineskopowego? Jego obraz na pewno nie będzie zgodny z rzeczywistym.

Czy w internecie też da się tak wybierać?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zakwestionował zastrzeżenia, które odbierają uprawnienia klientom z powodu niezgodności towaru jaki otrzymali z towarem przedstawionym w ofercie handlowej - czyli stronie internetowej sprzedawcy. Przykładowe klauzule zabronione:


Numer wpisu: 3705
Data wyroku: 2012-06-26
"PPHU LUMINAR Anna Katarzyna Prokopowicz" w Białymstoku
"UWAGA: Opisy oraz zdjęcia produktów w sklepie www.narzedziowy.pl mają charakter informacyjny. Sklep www.narzedziowy.pl (PPHU LUMINAR) nie ponosi odpowiedzialności za zmiany dokonane przez producenta w kompletacji, zmianie kolorystyki oraz za drobne różnice w parametrach urządzeń".

Numer wpisu: 3500
Data wyroku: 2012-06-05
Artur Jerzy Turek - Apteka Mandragora z siedzibą w Dąbrowie Górniczej
"Pomimo dołożenia przez APTEKĘ należytej staranności wygląd towarów oferowanych na stronie internetowej może różnić się od towaru otrzymanego przez Klienta np. w przypadku zmiany przez producenta wyglądu opakowania, czy zawartości ilościowej opakowania. Powyższe różnice nie mogą stanowić podstawy do reklamacji".

Co zrobić, jeśli zakupiliśmy czerwony szalik, który po wyjęciu z przesyłki okazał się karmazynowy a nie czerwony a w regulaminie jest postanowienie podobne do powyższego i sprzedawca odmawia dokonania wymiany/zwrotu? Szczerze mówiąc, dla mnie to nie miałoby żadnego znaczenia, ja znam tylko kolor czerwony :-). Ale jeśli Tobie robi to różnice, to zwróć sprzedawcy uwagę na art. 385 [1] Kodeksu cywilnego a zwłaszcza § 1 i § 2 , które stanowią:
§ 1. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
§ 2. Jeżeli postanowienie umowy zgodnie z § 1 nie wiąże konsumenta, strony są związane umową w pozostałym zakresie.

Wobec tego, należy stanowczo stwierdzić, że takie postanowienie regulaminu, czy praktyka sprzedawcy jest bezprawna i nie wiąże kupującego. Nie zapominajmy, że kupujący na odległość jest w innej sytuacji niż kupujący w sklepie, dlatego ma ten przywilej, że może odstąpić od umowy. Kontakt z zakupionym przedmiotem dokonuje się już po zapłacie ceny, więc nie ma możliwości jego sprawdzenia, weryfikacji co do naszych upodobań. Nawet najlepsze zdjęcia i filmy nie oddadzą rzeczywistego wyglądu, dotyku i czucia tej rzeczy. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną i opisz swój problem. Kontakt do mnie.

5 komentarzy:

 1. Niestety bardzo często towary pokazane w Internecie różnią się od tych rzeczywistych, które otrzymujemy, więc dobrze wiedzieć, że można wtedy działać i dochodzić swoich praw :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale czegoś tu nie rozumiem. Przy zakupie na odległość (czyli w sklepie internetowym) Klient nie musi się tłumaczyć z przyczyny zwrotu. Zwraca i tyle. Oczywiście mowa o zwrocie w ustawowo uregulowanym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Celem artykułu jest wskazanie e-sprzedawcom, iż nie mogą zamieszczać w regulaminach klauzul tego typu i stosować takich praktyk. Prawo do zwrotu jest oddzielną kwestią.

   Usuń
 3. A profil kolorów ICC też biorą pod uwagę :D Wiadomo że można zwroty zrobić, ale są chyba jakieś granice?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako, że mamy możliwość zwrotuu bez podania przyczyny nie trzeba się obawiać różnic kolorystycznych.
  Te często "muszą" wystąpić z kilku względów.
  Nie zawsze fotograf/sklep mają pojęcie o kalibracji monitora.
  Klient w większości nie posiada skalibrowanego monitora także widzi obrazy zupełnie inne niż powinien.
  Klient często nie ogląda przedmiotu w optymalnym oświetleniu, a to również duży problem.

  Szybki test - obejrzyjmy cokolwiek przy świetle świecy, a potem latarki z telefonu. Jest różnica? :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!