9 marca 2015

Droga pamiątka z wakacji

 "Głupich nie sieją, sami się rodzą", to przysłowie doskonale oddaje morał płynący z historii, która wydarzyła się niedawno w Rzymie. Dwie młode turystki z USA, zwiedzając Koloseum, postanowiły pozostawić po sobie trwały ślad - wyryły monetą na murze swoje inicjały, a następnie pstrykały na tle swojego dzieła selfie. Przytomni turyści powiadomili ochronę, która oddała Amerykanki w ręce włoskiej policji. Za akt swojej głupoty grozi im, w najlepszym wypadku, wysoka grzywna.
Nasze dziedzictwo kulturowe jest pod prawną ochroną

Podobnych turystów-artystów Koloseum miało nieprzyjemność już doświadczyć, np. Rosjanina, który za wyrycie litery "K" został skazany na 20.000 Euro grzywny i 4 miesiące aresztu w zawieszeniu. Innym artystą był 12 letni Australijczyk, który wyrył swoje imię przy pomocy ojca, który stał na czatach.

Nie trzeba przekonywać, że prawo powinno chronić naszą historię i dobytek kulturowy przed ludźmi, którzy nie zdają sobie sprawy z takich wartości. Taka bezmyślność jest karana również w polskim prawie, a mianowicie przez przepisy Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:
Art. 108.
1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 sąd orzeka, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec, nawiązkę na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.
oraz przez Kodeks karny:
Art. 294.
§ 1. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 278 § 1 lub 2, art. 284 § 1 lub 2, art. 285 § 1, art. 286 § 1, art. 287 § 1, art. 288 § 1 lub 3 [tj. zniszczenie mienia ruchomego], lub w art. 291 § 1, w stosunku do mienia znacznej wartości,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Tej samej karze podlega sprawca, który dopuszcza się przestępstwa wymienionego w § 1 w stosunku do dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Jak widać, polskie prawo dość surowo karze za akty wandalizmu w stosunku do zabytków i szczególnie ważnych dóbr kultury, gdyż umyślny czyn jest zagrożony pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do aż 10 lat oraz karą pieniężną w postaci nawiązki. Istnieją w doktrynie prawniczej pewne problemy interpretacyjne co do przepisu Kodeksu karnego, ponieważ zawiera on niejasne stwierdzenie "dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury". Zatem, nie musi to być zabytek, ale coś co jest ważne dla ogółu, ma wielką wartość kulturową i zasługuje na kultywowanie i ochronę. W tym miejscu warto przypomnieć podpalenie jednego z najstarszych dębów w Europie - dębu Chrobry. Niestety sprawcy tego czynu do tej pory nie udało się odnaleźć. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną i opisz swój problem. Kontakt do mnie.

Przeczytaj również:

2 komentarze:

 1. Mam pytanie dotyczące wyjazdu na wakacje z dzieckiem.
  Niepełnoletnie dziecko ma paszport.
  Nie jesteśmy z mężem po rozwodzie, ale on jest gdzieś za granicą i nie mamy kontaktu.
  Czy mogę wyjechać z dzieckiem na wakacje bez jego zgody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do zasady, o istotnych kwestiach dot. dziecka powinni decydować oboje rodzice. Nie znam na tyle Pani sprawy, żeby odpowiedzieć tak albo nie, dlatego zapraszam do kontaktu mailowego. Po zapoznaniu się ze szczegółami, możliwa będzie lepsza odpowiedź.

   Usuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!