23 września 2014

Jak ustalić właściciela nieruchomości?

Jak ustalić właściciela nieruchomości?


Dzisiejszy post dotyczy sposobu ustalenia właściciela nieruchomości. Kiedy może nam się to przydać? Na przykład wówczas, gdy jesteśmy zainteresowani kupnem lub najmem/dzierżawą pewnej nieruchomości - ja niedawno myślałem o otwarciu piekarni w opuszczonym domku na moim osiedlu, nikt z sąsiadów nie potrafił mi powiedzieć czegokolwiek o jej właścicielu, ale udało mi się go ustalić, chociaż... w międzyczasie pomysł piekarni się ulotnił. Innym przykładem może być zamiar domagania się odszkodowania od właściciela nieruchomości, na której doszło do wypadku lub jakiegoś zdarzenia powodującego szkodę. Niekiedy potrzebne jest ustanowienie służebności na cudzej nieruchomości. Odnalezienie właściciela nieruchomości wymaga trochę wysiłku, lecz nie jest niemożliwe.

Jeśli chcesz być z prawem na bieżąco, polub Sprawnie.com na Facebook'u.

Jak ustalić właściciela nieruchomości
Jak odnaleźć właściciela nieruchomości?

Odszukanie działki 

Zdecydowana większość nieruchomości posiada księgę wieczystą, w której jest wpisany jej właściciel lub właściciele. Jednakże, zakładam iż nie znacie KW nieruchomości. W takim razie najpierw musimy ustalić numer ewidencyjny działki. W tym celu na stronie http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/ szukamy miejscowości, a następnie nieruchomości, która nas interesuje. Dzięki tej mapie możemy dokładnie zlokalizować budynek lub miejsce, gdyż korzysta ona z satelity. Czerwone linie oddzielają od siebie poszczególne działki, a każda działka ma swój numer. W prawym górnym rogu można zmienić widok mapy na TOPO, wtedy wyświetlać się będą nazwy i numery ulic, co ułatwi znalezienie szukanej nieruchomości, gdyż zdjęcia z satelity nie zawsze są wyraźne.


Ustalenie numeru księgi wieczystej

Gdy już mamy numer działki, to przechodząc na główną stronę http://www.geoportal.gov.pl wybieramy "Wyszukaj działkę", wpisujemy miejscowość i numer działki, a portal poda nam jej obręb. Ustalenie numeru księgi wieczystej w  Działach Ewidencji Gruntów i Budynków w starostwach wygląda różnie - w niektórych podają numer przez telefon, zwłaszcza jeśli chodzi o działki publiczne, ale najczęściej trzeba złożyć wniosek. Radzę zadzwonić do wydziału i upewnić się, czy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą oraz dopytać jak złożyć wniosek o numer KW. W moim przypadku, wystarczyło wypełnić krótki formularz z podaniem numeru działki i jej adresu lub obrębu. Od wniosku pobierana jest opłata 30 zł, numer powinien być wydany nam od ręki.


Interes prawny w odnalezieniu właściciela działki

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r., Nr 193, poz. 1287 ze zm.) stanowi w przepisie art. 24 ust. 5, że dane z ewidencji gruntów i budynków udostępnia się na żądanie osób mających interes prawny. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Sz 219/09, cytuję: "treścią interesu prawnego jest generalnie określone prawo podmiotowe, rozumiane jako przyznanie przez przepis prawa jednostce konkretnych korzyści, które można w dany sposób realizować w postępowaniu administracyjnym. Istotą interesu prawnego jest jego oparcie na konkretnej normie prawa materialnego, którą to normę można wskazać jako jego podstawę i z której dany podmiot legitymujący się tym interesem może wywodzić swoje racje".

Praktyka urzędów jest różna, ja parę razy nie musiałem wykazywać interesu prawnego, zwłaszcza w małych powiatach, jednakże niekiedy musiałem interes prawny w ustaleniu księgi wieczystej nieruchomości wykazać powołując się na określone normy prawne. Interesem prawnym może być zamiar doprowadzenia stanu prawnego nieruchomości do zgodnego ze stanem rzeczywistym. W sprawach spadkowych, w których nieruchomość jest składnikiem spadku, również istnieje interes prawny - przeprowadzenie postępowania spadkowego. Można również spróbować z twierdzeniem o zamiarze ustanowienia służebności gruntowej na nieruchomości, której numeru KW potrzebujemy. Powoływanie się na zamiar pozwania właściciela nieruchomości w związku ze szkodą również skutkuje, ale może zostać przez urzędnika potraktowane jako interes faktyczny, a nie prawny. Być może argument o zamiarze przeprowadzenia egzekucji z danej nieruchomości również poskutkuje, ale to jest raczej interes faktyczny, poza tym urzędnik może zażądać w celu potwierdzenia tej okoliczności stosownego dokumentu od komornika lub sądu. Zamiar zakupu nieruchomości jest interesem faktycznym, a nie prawnym, więc zazwyczaj taki interes nie zostaje uwzględniony.


Odszukanie księgi wieczystej nieruchomości

Tak wygląda ulica Piotrkowska i jej okolice w Łodzi podzielona na działki. Jak widać, każda działka jest zaznaczona czerwonymi liniami, a w jej środku podany jest numer działki.
Jak sprawdzić właściciela działki
Ulica Piotrkowska podzielona na działki

Kiedy już uda się ustalić numer księgi wieczystej, to w celu ustalenia właściciela nieruchomości, należy przejść na stronę Elektronicznych Kisiąg Wieczystych, wybrać "Przeglądanie księgi wieczystej" i wpisać numer księgi. Tutaj znajdują się wszelkie interesujące nas dane nieruchomości, w tym jej właściciele oraz jej historia. Jest to strona Ministerstwa Sprawiedliwości i korzystanie z niej, jak również z elektronicznych ksiąg wieczystych, nie wymaga żadnych opłat ani uprawnień. Odradzam korzystanie z innych serwisów, które mogą być odpłatne i nie posiadać rzetelnych informacji.  Miłego czytania!

Jeżeli potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną i opisz swój problem, e-mail: p.terpilowski@ptkrp.pl, tel.: 668 199 698. Więcej o mnie przeczytasz w zakładce Kontakt do mnie.  

Poniżej film prezentuje przedstawione w artykule informacje w wersji ekspresowej

154 komentarze:

 1. BARDZO DZIEKUJĘ ZA INFORMACJĘ,KTORA OKAZAŁA SIE POMOCNA.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie dane w celu ustalenia właściciela zbyt wiele nam nie dadzą ponieważ w księdze wieczystej są wpisani tylko właściciele bez adresów zameldowania, zamieszkania, do korespondencji ani też numeru kontaktowego :) Imię i nazwisko właściciela może okazać się niewystarczające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To racja, ale mając już nazwisko bądź firmę można szukać dalej - popytać w okolicy, poszukać w internecie, a nawet wystąpić do urzędu gminy o udostępnienie danych ze zbiorów ludności. Jest to jakiś punkt zaczepienia.

   Usuń
  2. Trudno wymagać od właścicieli, aby w księdze wieczystej, do której po części jest jawny dostęp - odnotowywany była adres zamieszkania czy numer telefonu. Nawet patrząc na to od strony praktycznej - takie informacje szybko się dezaktualizują, zresztą nie ma też obowiązku meldunku. Jeśli mamy nazwisko właściciela nieruchomości to sposobów na kontakt z nim jest też sporo.

   Usuń
  3. Obowiązek meldunkowy nie został zniesiony. Nadal istnieje.

   Usuń
 3. Geoportal podaje obręb. Na jego stronie głównej wybieramy opcję "Szukaj działki", następnie wpisujemy miejscowość i numer działki. Wyświetlą się lokalizacje z obrębami. Klikając na poszczególne do widoku ładują się nam działki. Jak załaduje się to co nas interesuje to już wiemy jaki to obręb :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuje za info-szukalam dozo w internecie, ale dopiero ta strona w pełni mi pomogła.

  OdpowiedzUsuń
 5. jak mam znalezc mape ewidencji gruntu okolicy jeziora Natać na mazurach obok wsi Sawica.Szukam w tym rejonie dzialki do kupienia.Jeste mlodym uzytkownikiem internetu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie mapy geoportalu http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/ proszę wpisać Sawica i wyskoczy szukana wieś.

   Usuń
 6. To wszystko prawda,tylko co zrobić jeżeli działka nie ma założonej KW? W moim przypadku tak właśnie jest. Nie mam dalej pomysłu jak ustalić właściciela. A co do ustalania KW to pewna firma z Olsztyna robi to online za 25PLN. Wystarczy podać nr działki i w ciągu 2 dni mamy księgę. Sprawdzone :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nieruchomość nie ma założonej KW, to nie da się jej ustalić. To problem dotyczący wiekowych działek, o których stan prawny nikt nie dbał.
   Niestety, nawet firma z Olsztyna nie pomoże, jeśli KW nie ma, poza tym sprawdzić KW można samemu w godzinę i za darmo ;-)

   Usuń
  2. Witam jak można za darmo ustalić numer KW

   Usuń
  3. W jaki sposób za darmo można ustalić nr KW?

   Usuń
  4. Zostało to dokładnie opisane w artykule. Poprzez Geoportal.

   Usuń
 7. Dzięki za skuteczne rady. Niestety skuteczne były do momentu zwrócenia się o numer KW w wydziale geodezji i katastru w W-wie. Podany przeze mnie a zasugerowany tutaj interes prawny - "zamiar doprowadzenia stanu prawnego nieruchomości do zgodnego ze stanem rzeczywistym" nie wystarczył im. Może jakieś rady?
  Piszesz, że Ty zwracałeś się do Wydziału Ewidencji Gruntów i Budynków. Mnie podano, że o numer KW powinienem się zwrócić do Geodezji i Katastru. Czy to może mieć znaczenie gdzie się zwracam, czy w Ewidencji Gruntów i Budynków też mogą odmówić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z uzasadnieniem interesu prawnego jest różnie - zależy od urzędnika i urzędu. Mi parę razy przez telefon podali numer KW w ogóle bez pytania o interes prawny, ale miało to miejsce w małych powiatach. Gdy byłem pytany o interes prawny, wskazałem zamiar pozwania właściciela nieruchomości - to w jednym przypadku zadziałało, ale w innym już nie.

   Z tego co się zorientowałem, to w Warszawie Biuro Geodezji i Katastru jest komórką Wydziału Ewidencji i Budynków, nie wiem w jakiej dzielnicy szukasz nieruchomości, tu są informacje co do procedury:
   http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/wydawanie-wypisow-z-operatu-ewidencji-gruntow-i-budynkow

   Usuń
  2. Serdeczne dzięki za ten interesujący blog i pomocne komentarze.

   Jakie są w Pana doświadczeniu szanse na uzyskanie numeru księgi w jednym z tych serwisów online?
   https://ksiegi-wieczyste-online.pl/
   http://www.znajdzksiege.pl/
   Próbowałm na jednym z tych serwisów i niestety nic nie wyszło... numer księgi był raczej przypadkowy bo się w ogóle nie pokrywał z działką (jedynie trafił w miasto).

   PS: Tak na marginesie nie bardzo rozumiem jak te serwisy mogą mieć dostęp do wszystkich ksiąg wieczystych na terenie kraju podczas gdy osoby prywatne, nawet w jak najbardziej uzasadnionych przypadkach, muszą chodzić po urzędach po prośbie. Rezultatem takiego porządku rzeczy jest urzędowy totalitaryzm, a rzekoma "swoboda" działalności gospodarczej, o jakiej mówi cała odrębna ustawa, staje się parodią.

   Innymi słowy: czy te serwisy nabijają nas w butelkę? Jakie są Pana doświadczenia w tym zakresie?

   Usuń
  3. Nie korzystałem nigdy z takiego serwisu, gdyż właśnie służy on nabijaniu w butelkę. Nie da się uzyskać dostępu do rejestrów publicznych, które są chronione przed osobami postronnymi wysyłając sms'a. Tak samo służą nabijaniu w butelkę rejestry działalności gospodarczej, które zwyczajnie zawierają informacje ogólnodostępne z basy KRS i CEIDG.

   Usuń
  4. Serwisy działają, korzystam czasami jeżeli już sam nie daję rady. Bardzo często dostaję nr KW kilka sekund póżniej...
   czasami faktycznie nie mają ale widzisz to od razu... bez płacenia - sugerują CI inne KW do działek o tym samym nr ale z innego obrębu (np gdybyś się pomylił przy wpisywaniu) trzeba na to uważać aby nie zamówić innej KW przez przypadek...

   Usuń
 8. Witam
  Mam takie pytanie bo byłem w wydziale geodezji i pani powiedziała że nie może mi podać imienia i nazwiska, nr KW bo obowiązuje ja ochrona danych osobowych. Proszę o odp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby uzyskać numer księgi wieczystej należy (w niektórych urzędach) wykazać interes prawny.

   Usuń
  2. To jeśli pójdę jeszcze raz i powiem że mam zamiar pozwać właściciela nieruchomości to dostanę nr KW ?
   I czy w KW będzie adres zamieszkania właściciela ? Jeśli nie, to gdzie się mam udać po taki adres zamieszkana ?

   Usuń
  3. Jak pisałem w artykule, zamiar pozwania właściciela działki jest interesem faktycznym i nie zawsze może się udać taka argumentacja.

   W KW nie ma adresu zamieszkania właściciela, jedynie imię i nazwisko albo nazwa osoby prawnej. Mając imię i nazwisko można osobę odszukać w ewidencji ludności.

   Usuń
  4. Jak można odszukać osobę z ewidencji ludności? Jakie argumety przyjmują? Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Czy interesem prawnym może być zamiar kupna działki od obecnego właściciela?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest interes faktyczny. Interes prawny powinien wynikać z przepisu prawa. W artykule podałem przykłady, które mogą chwycić - np. zamiar ustanowienia służebności gruntowej.

   Usuń
  2. Ta cała koncepcja wprowadzona przez ustawodawcę nie ma moim zdaniem najmniejszego sensu, juź nie wspominajac o fakcie, że jest całkowicie kontraproduktywna. Ona opiera się na założeniu, że obywatel jakoby nie posiada żadnych praw poza ustalonymi w jakiejś ustawie. Powstaje pytanie, czy obywatel ma prawo wkładać żywność do ust albo oddychać powietrzem. Nie pamiętam, żeby to było uregulowane w jakiejś ustawie. Najbardziej mnie dziwi, że to nikomu nie przeszkadza.

   W innych krajach Europy można otrzymać informacje o właścicielu nieruchomości, innymi słowy dane osobowe, nawet telefonicznie bez podawania swojego nazwiska, i nikomu się z tego tytułu jeszcze nic nie uszczupliło, a wręcz przeciwnie, to wspomaga swobodę gospodarczą na rynku nieruchomości kiedy ludzie się mogą nawzajem znależć i dogadać. Polskie ustawy natomiast wspomagają łapówkarstwo, bo chyba nie myślicie że jak jakaś firma chce budować centrum handlowe, i w związku z tym chce wykupić działki i wyburzyć domy, to się powoła na "interes prawny". Oczywiście że nie, bo takowego nie ma. Powoła się na siłę papierka NBP przesuwanego pod stołem, albo wyśle urzędaska na wakacje (jak to robią koncerny farmaceutyczne z lekarzami pod pozorem wysyłania ich na tzw. "konferencje"). My wszyscy ogladamy za dużo propagandy w telewizji.

   Prawda jest taka, że my posłusznie przekarmiamy naszymi podatkami armię nierobów która ukróca nasze prawa, marnotrawi nasz czas i tylko czeka, aż im coś wpadnie z Funduszu Nadzwyczajnej Motywacji (innymi słowy: łapówki). Że też to nikomu nie przeszkadza. Polas jset też jedynym krajem bez książki telefonicznej. Co następne, zabronimy Facebooka?

   Usuń
  3. Czasami, gdy zastanawiam się nad galopującą legislacją, to odnoszę podobne wrażenie, że w mnożeniu przepisów jest inny, głębszy sens. Wystarczy spojrzeć na ustawy podatkowe - czy one służą obywatelom, czy państwu? Niezrozumiałe przepisy, skomplikowane konstrukcje, brak jednolitej wykładni, zmieniające się reguły, brak przewidywalności... a wszystko przecież dotyczy naszych pieniędzy i obrotu gospodarczego. Zamiast tworzyć przyjazne środowisko do rozwoju przedsiębiorczości, tworzy się pułapki, a następnie łupi tych, które w nie wpadną.

   Usuń
 10. Jeśli jako interes prawny podam ustanowienie służebności gruntowej to urzędnik będzie weryfikował czy jestem właścicielem któregoś z gruntów przyległych? Potrzebuję ustalić właścicieli i/lub zarządcę dwóch działek, które chcę kupić (niestety interes faktyczny). Pytam asekuracyjne, w razie gdyby wywiad środowiskowy nie przyniósł spodziewanego rezultatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie potrafię odpowiedzieć, ponieważ udzielanie informacji przez urzędników to różna praktyka. Może zapyta, a może nie...

   Usuń
 11. Dziękuję za odpowiedź. Na szczęście wywiad środowiskowy bardzo pomógł. Mam wszystko poza numerem kontaktowym do właścicieli.
  Przy okazji: cieszę się, iż natrafiłam w sieci na tego bloga, jest już dodany do ulubionych.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu bardzo chcę kupić pewną nieruchomość. Udało mi się ustalić właścicieli. I tu jest problem. Wiem że mąż nie żyje,kobieta wyjechala do rodziny w niemczech jakies 20-25 lat tem. Nie mieli dzieci.Na ziemi rosnie dlug z tytulu nieoplaconych podatkow. Szukalem we wlasnym zakresie jakiegos kontaktu ale nic. Portale spolecznosciowe tez nic. Znalazlem kontakt . rodzina kobiety tu w polsce ale od jakis 10-12 lat tez nie maja z nia kontaktu. Jakby zapadla sie pod ziemie doslownie. Czy jest jakas szansa na zakup tej ziemi,wykup za dlugi albo cos innego. Oczywiscie bez czekania kolejnych 20 lat na zasiedlenie w dobrej wierze.

  Z gory dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Niestety nie znam innego legalnego sposobu na kupno działki jak od jej prawowitego właściciela (ewentualnie spadkobierców). Jeżeli działka jest zadłużona, to może niedługo rozpocznie się egzekucja komornicza lub administracyjna i nieruchomość zostanie wystawiona na licytację, więc tutaj pojawiłaby się możliwość nabycia działki.

   Usuń
 13. Witam, jak ustalić właściciela rowu melioracyjnego który posiada swój nr działki, brak KW, Wojewódzki zarząd melioracji i nieurządzeń wodnych pisze mi że to nie jest rów melioracyjny i nim nie zarządzają, starostwo powiatowe jako zarządca nieruchomości Skarbu Państwa stwierdza iż nie jest to własność Skarbu Państwa. Chciałem wykonać przepust przez ten rów, w celu stworzenia przejazdu poprzez ustanowienie służebności, gdyż jest pomiędzy moimi działkami i nie mam prawnego dojazdu do niej. Ktoś wie jak znaleźć prawnego właściciela tej działki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli rów posiada swoją KW, to chyba jest tam ujawniony właściciel?

   Usuń
 14. Świetna pomoc tylko napotkałem problem techniczny, mianowicie znalazłem działkę, która mnie interesuje, ale nie mogę ustalić miejscowości przez co nie mogę uzyskać obrębu a tego wymagają urzędniczki w wydziale geodezji..
  Działka jest za granicą miejscowości Nowolipsk w woj. Wielkopolskim, pow. Pleszewski, gm. Chocz.. numer działki 37, i ani Nowolipsk 37 ani jeszcze możliwa Brzeźnia 37, nie są znajdowane w Wyszukiwaniu działki po miejscowości i numerze.. ktoś pomoże ustalić adres?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko już znalazłem, post nieaktualny ;)

   Usuń
 15. Witam. Projektuję inwestycje liniowe, są to inwestycje celu publicznego. Wymaga się od projektantów uzyskania zgody właściciela działki na lokalizację urządzeń. Sprawa się komplikuje jeśli mamy do czynienia z działką, która ma nieuregulowany charakter prawny. Po bardzo czasochłonnych procedurach uzyskujemy ograniczenie korzystania z nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej. Niestety, ostatni przypadek jest jeszcze bardziej złożony. Są trzy współwłaścicielki nieruchomości.W wypisie z rejestru gruntów są tylko imiona i nazwiska. Brak adresów, imion rodziców, brak KW (ale jest odniesienie do numeru księgi dawnej - rejestr LWH). Wystąpiłam o odpis do Sądu. Uzyskałam. Tam także są jedynie imiona i nazwiska, ale jest jeszcze podstawa wpisu - dekret przyznania spadku (sygnatura + data) oraz dwie umowy sprzedaży (nr Rep. + data). Wszystkie dokumenty są z lat 1932-1936r. Wystąpiłam do CPD MSW o informacje z rejestru PESEL. Otrzymałam namiar na akt zgonu jednej z tych osób. Rozpoczęłam dalszą procedurę. Natomiast druga współwłaścicielka ... nie figuruje w rejestrze (nie było nigdy takiego człowieka?) a trzecia - jest dużo osób o takich personaliach i należy podać bliższe informacje.
  Czy mimo tego że nie jestem właścicielem działki (ani osobą, której przysługują jakiekolwiek prawa), mogę wystąpić o wgląd do dokumentów,które były podstawą do dokonania wpisu w LWH? Sąd, który wydał wypisy - nie wie, a te dokumenty prawdopodobnie są w Archiwum Państwowym. Jak w tym przypadku ... ustalić osoby i ich spadkobierców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Jeżeli realizuje Pan inwestycje celu publicznego, to zapewne na podstawie jakichś decyzji administracyjnych? Moim zdaniem, posiada Pan interes prawny, jako że działa w interesie publicznym. Jeśli chodzi o archiwa państwowe, to o ile wiem, są one ogólnodostępne, więc jeśli tylko posiadają szukane dokumenty, powinni je udostępnić.

   Domyślam się, że umowy sprzedaży zostały dokonane przed notariuszem, więc jeśli ma Pan numer repertorium i datę umów, to można spróbować wystąpić do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej z wnioskiem o wydanie kopii aktu notarialnego, ponieważ notariusze po 10 latach oddają akta na przechowanie sądom.

   Usuń
  2. Zawsze we wniosku określam interes prawny i załączam odpowiednie dokumenty na jego potwierdzenie. Wiem, że interpretacja prawa w urzędach bywa różna. Czasami urzędnicy są bardzo pomysłowi. W tych czasochłonnych procedurach lepiej nie tracić czasu na uzupełnienie wniosku.
   Nie wiedziałam, że Notariusze po 10 latach oddają akta Sądom. Myślałam, że jak coś jest u Notariusza to jest już nie do wydobycia. Kiedyś Notariusz nie chciał mi odpowiedzieć kto został spadkobiercą na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, nawet po wykazaniu interesu prawnego.
   Wystąpię do Sądu o wydanie kopii akt. Zobaczymy.
   Dziękuję :)

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że rozwiąże Pan swoją sprawę ;-)

   Usuń
 16. Witam, mam pytanie odnośnie sprzedaży działki, czy jest możliwe aby jeden z współwłaścicieli działki sprzedał ją bez wiedzy(woli) drugiego współwłaściciela? Czy do stworzenia nowego KW jest potrzebna obecność dwóch współwłaścicieli (małżonków)? Oraz jak sprawdzić czy jest się współwłaścicielem danej działki? (moja mama nie posiada aktu własności jednak gdy składam wniosek o ustalenie wielkości gospodarstwa rolnego dostaję odpowiedź z UG o wielkości gospodarstwa rolnego wraz z danymi obu rodziców - czy na tej podstawie można stwierdzić, że działka (działki) są własnością wspólną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Do sprzedaży nieruchomości wymagane jest działanie wszystkich współwłaścicieli - ewentualnie współwłaściciel może udzielić pełnomocnictwa. KW może założyć każdy z właścicieli. Współwłasność do nieruchomości wynika z prawa materialnego, więc może nie zostać ujawnione w jakichś rejestrach, jeżeli nie dopełniło się formalności. Najsilniejszym dowodem prawa własności jest ujawnienie w KW, dokument z UG może nie wystarczyć w niektórych sytuacjach.

   Usuń
 17. Witam, w mojej okolicy stoi od około 20 lat opuszczony bliźniak. Z relacji taty wiem, ze dawniej mieszkal tam jego wujek z rodzina, jednak wszyscy wyjechali do Niemiec. Dom popada w ruine i chciałabym sie dowiedzieć czy właściciele lub spadkobiercy jeszcze żyją. Nie wiem czy dom posiada KW i teraz moje pytanie brzmi czy jako interes prawny mozna podać chęć ustalenia stanu prawnego nieruchomosci i ewentualnego dziedziczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Moim zdaniem przeprowadzenie postępowania spadkowego jest interesem prawnym.

   Usuń
 18. Posiadam działkę na której chciałabym się wybudować, jednakże na przeszkodzie, jak w wielu przypadkach stoi bak dojazdu z drogi publicznej. Sprawa jest jednak dla mnie trochę niezrozumiała, gdyż moja działka(jako jedyna niezabudowana) znajduje się w ciągu działek, na których już stoją domy, po przeciwnej stronie również, pomiędzy tymi dwoma ciągami znajduje się działka która łączy się z drogą gminną, działka ta stanowi dojazd do tychże wybudowanych już domów, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka ta figuruje jako droga dojazdowa (droga wewnętrzna).W pismach otrzymuje odpowiedź że jest to droga do istniejących już domów. Pomimo tego ja nie mogę dostać pozwolenia na budowę z powodu braku dojazdu. Nadmienię, że działka po której się wszyscy poruszają zawsze stanowiła drogę dojazdową do pól uprawnych które wcześniej się tam znajdowały (przed powstałą zabudową).Powstała w wyniku podziału jednej dużej działki na mniejsze i stanowiłą do nich dojazd. Działka ta nie posiada właściciela ani księgi wieczystej ma jednak 5 współ władających z których w tej chwili tylko 1 żyje a jest nim mój ojciec. W geodezji otrzymuje informacje że dotarcie do wcześniejszych zapisków jest niemożliwe gdyż księgi wieczyste uległy zniszczeniu.Proszę o pomoc gdyż nikt nie jest w stanie udzielić mi informacji jak ten problem rozwiązać, wszyscy dojeżdżają do swoich domów a ja nie mogę uzyskać pozwolenia na budowę, jak to jest i co mam zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam podobny problem tylko u mnie droga do działek była w akcie notarialnym. Znikneła w geodezji. Osoba która zajeła ta drogę a była to droga polana do działek ją zaorała. Teraz dopiero się dowiedziałam. ze kilka lat temu osoba ta na podstawie tylko mapy z geodezji i przekazanie działki mu przez ojca ma założoną księge wieczystą.Znajoma pani z geogezji mu to zrobiła. Znam numer ksiegi wieczystej sprawdziłam tylko mapa była podstawą do założenia ksiegi wieczystej. Nie ma zadnych innych danych ani osoby która ta mapę sporzadzała i zakładała ksiegi? Czy ktoś potrafi mi pomóc? W rozwiazaniu tego problemu?

   Usuń
 19. Witam
  Chciałabym wystąpić do sądu o zachowek od darowizny. Wcześniej, chciałabym zajrzeć do księgi wieczystej, by upewnić się, że była to na pewno darowizna, a nie dożywocie, w przypadku którego zachowek mi nie przysługuje. Prawnik poradził mi, żebym złożyła wniosek o numer księgi wieczystej w wydziale Geodezji. Dzwoniłam, wyłuszczyłam sprawę, odpowiedzieli, że mogę złożyć wniosek, ale na 100 procent odpowiedź będzie odmowna, bo mój interes nie jest interesem prawnym. Jak powinnam uzasadnić tę swoją potrzebę zajrzenia w księgę aby potraktowali to jako interes prawny? Dlaczego prawnik skierował mnie do Geodezji. Czy nie prościej jest złożyć taki wniosek w sądzie w wydziale ksiąg wieczystych? Dodam, że szukałam już numeru księgi w obu portalach znajdźksięgę i księgiwieczysteonline, ale bez rezultatu. Proszę o radę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądy udostępniają treść KW, jeżeli znany jest jej numer, a wydziały geodezji znają numery kw danych działek. Co do interesu, to jest to raczej interes faktyczny, niech Pani podpyta w wydziale, jak wykazać interes, może coś podpowiedzą. W tekście pokazałem pare pomysłów.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Czy w tym moim konkretnym przypadku mogę napisać podobnie jak to proponuje we wcześniejszym poście Pani Chamula, czyli że jako jeden z głównych spadkobierców chcę ustalić stan prawny nieruchomości. To będzie interes prawny? Kompletnie nie rozumiem tego pojęcia interes prawny. Czy powinnam odwołać się do jakiegoś konkretnego paragrafu kodeksu cywilnego?

   Usuń
  3. Rozumienie interesu prawnego zostało wytłumaczone w artykule na podstawie orzeczenia WSA w Szczecinie. Interes prawny wynika z treści samego prawa, jeżeli realizuje Pani prawo opisane jakimś przepisem. Nie musi to być Kodeks cywilny. Moim zdaniem, sprawy związane z regulowaniem spraw spadkowych kwalifikują się do interesu prawnego, choć to zależy od konkretnej sprawy. Poza tym, duże znaczenie ma również praktyka w urzędach, która też może się różnić.

   Usuń
 20. Witam,
  Pytanie może się wydawać, że trochę odbiega od artykułu ale może to być wcześniejszy etap sprawy.
  Moja jeszcze żyjąca babcia posiada jakieś pola uprawne. Niestety z racji wieku nie pamięta gdzie one się mieszczą. Ale nie jest to sprawa związana z jedną gminą. Kilka razy za życia dziadkowie się przeprowadzali i czasami sprzedawali grunty a czasami nie. Babcia już nic nie pamięta. Niestety w domu nie znalazłem żadnych dokumentów. Więc nawet nie wiem w jakich gminach pytać czy babcia jest właścicielem jakiś gruntów. Czy istnieje jakaś możliwość, żeby po nazwisku, PESELU albo jakiś inny sposób, żeby ustalić czy jakaś osoba posiada jakieś nieruchomości/grunty? Chcieliśmy załatwić te wszystkie formalności jeszcze za życia. Żeby uniknąć potencjalnych pytać jestem jedynym spadkobiercą babci. Ale mimo to wole już teraz zając się sprawą jak po jej śmierci.
  Co w przypadku gdy babcie umrze, a testament jednoznacznie nie wskazuje jakie grunty/nieruchomości babcia posiadała? W jaki sposób jest to ustalane? Czy to w postępowaniu spadkowym sąd jakoś ustala czy trzeba wskazać co jest przedmiotem postępowania?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałby Pan spytać w ewidencji gruntów, nie wiem jak szukać nieruchomości, o których się nic nie wie... Nieruchomości jeszcze można szukać na podstawie decyzji ustalających podatek od nieruchomości, może babcia płaciła podatki?
   W testamencie można przekazać cały majątek spadkobiercy, całość praw.

   Usuń
  2. Dlaczam do pytania Pana Wojtka gdyz mam podobny problem tyle, ze moj dziadek juz nie zyje. Panie Pawle, co Pan rozumiem przez ewidencje gruntow? Wydzial w Urzedzie Gminy czy to jakas inna jednostka? Pozdrawiam

   Usuń
  3. Łatwo nie jest. Wystąpiłem pisemnie do Sądu (wydziały ksiąg wieczystych) o wyszukanie w prowadzonych rejestrach po nazwisku czy istnieją jakieś księgi wieczyste. Fajna informacja, że można to zrobić w sądzie w swoim miejscu zamieszkania, należy tylko potencjalny rejon szukanych nieruchomości. Ja mam akurat jakiś ślad w jakim to może być rejonie. Więc wystąpiłem o wyszukanie w 3 rejonach. Dodatkowo napisałem do Urzędu Gminy/Starostwa Powiatowego w danych gminach, że sprawdzenie w prowadzonych rejestrach gruntów, które prowadzą zazwyczaj w wydziałach Geodezji i Kartografii oraz Rejestru Gruntów. Ja dla ułatwienia do pism dołączyłem kserokopie potwierdzające dziedziczenie ponieważ w innym przypadku mogliby mi odmówić, bo nie jestem stroną. A tak dołączyłem informację, że to ja dziedziczę i miejmy nadzieje, że coś się uda załatwić. Zanim napisałem do Sądu i Urzędu najpierw tam zadzwoniłem. Na telefon raczej nic nie chcą sprawdzać, ale jak się zagada, żeby sprawdziła czy cokolwiek na to nazwisko widnieje w rejestrze to może się uda. Mi pani odpowiedziała. Powodzenia w poszukiwaniach.

   Usuń
  4. @Anonimowy - komórki zajmujące się ewidencją gruntów mogą różnie się nazywać, np. Wydział Ewidencji Gruntów i Budynków, czy jak w przypadku Pana Wojtka - Wydział Geodezji i Kartografii oraz Rejestru Gruntów. Trzeba ustalić w Urzędzie Gminy która komórka się zajmuje sprawami nieruchomości.

   @Wojtek - dziękuję za podzielenie się tą informacją, na pewno pomoże pozostałym czytelnikom. Powodzenia ;)

   Usuń
 21. witam

  niedaleko osiedla gdzie mieszkam znajduje się kilkanaście garaży wolnostojących w zabudowie szeregowej z użytkowaniem wieczystym na terenie należącym do spółdzielni mieszkaniowej. większość jest używana (nowe drzwi, ślady samochodu przy nich się urywające, nowe kłódki). o jednym ktoś zapomniał (rozpadające się drzwi, zardzewiała kłódka, pobite szyby w oknach. w księdze wieczystej jest tylko imię, nazwisko oraz nr pesel właściciela. moje pytanie - gdzie się udać by na podstawie posiadanych danych otrzymać adres zamieszkania właściciela garażu. ponieważ jest to osoba wiekowa może już nie być jej wśród nas. jak sprawdzić czy miała spadkobierców i ruszyć z sprawa do przodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   mając imię, nazwisko i PESEL może Pan wystąpić do ewidencji ludności w gminie albo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z wnioskiem o ustalenie miejsca zameldowania, ewentualnie aktu zgonu.

   Usuń
  2. @Anonimowy - komórki zajmujące się ewidencją gruntów mogą różnie się nazywać, np. Wydział Ewidencji Gruntów i Budynków, czy jak w przypadku Pana Wojtka - Wydział Geodezji i Kartografii oraz Rejestru Gruntów. Trzeba ustalić w Urzędzie Gminy która komórka się zajmuje sprawami nieruchomości.

   W starostwie, nie urzędzie gminy!!!
   Proszę nie wprowadzać w błąd!

   Usuń
 22. Czy istnieje i od kiedy rejestr właścicieli gruntów w księgach wieczystych i geodezji. Jeżeli tak, to jaki akt prawny go powołał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

   Usuń
 23. chciałbym odszukać działkę ale pisze że NIEPRAWIDŁOWY NUMER o co chodzi ktoś te numery wpisywał po pijaku czy co bo chce rozerwać ??????
  liczę na szybką odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam,

  Co w przypadku gdy Starostwo ani Gmina nie ma numeru KW dzialki ktora nalezala do osoby zmarlej w swojej bazie danych a w sadzie rejonowym przez telefon oznajmiono mi, ze tylko wlasciciel moze zapytac o numer Ksiegi?

  Z gory dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 25. Jeżeli wykażesz interes prawny to muszą podać. Teraz nie pamiętam z jakiego to przepisu wynika, ale jak coś to mogę jutro podesłać tylko sprawdzę w domu. A, żeby wykazać interes prawny wystarczy Ci dokument z sądu, że jesteś spadkobiercą. W Gminie w rejestrze gruntów też muszą mieć informacje. Weź pod uwagę, że do działki może nie być założona księga wieczysta, więc Sąd nic Ci nie poda. Wtedy do Gminy i niech szukają w rejestrze gruntów. Jak masz ustalonego właściciela to musisz mieć z Rejestru Gruntów, że osoba zmarła była właścicielem gruntu. Z wyrokiem, że jesteś spadkobiercą i wypisu z rejestru gruntów idziesz do Ksiąg wieczystych i zakładasz księgę już na nowego właściciela. Założenie KW kosztuje chyba 200zł. Pamiętaj o wizycie w Urzędzie Skarbowym, żeby zgłosić fakt nabycia spadku.

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam,
  Mój tata był wychowywany przez swoich dziadków, po ich śmierci do dnia dzisiejszego mieszka tam nadal, niestety nie jest uregulowana sytuacja prawna. Podatki są opłacane, z gminy przychodzą rozliczenia ale na nazwisko jego dziadka. W starostwie udało nam się dowiedzieć, że działka nie ma określonego właściciela więc o żadnej KW nie ma co mówić. Co możemy w tej sytuacji zrobić bo nawet nie wiem, od czego zacząć, gdzie się udać. Będziemy bardzo wdzięczni za jakąkolwiek poradę.
  Z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.

   W pierwszej kolejności należy załatwić sprawy spadkowe - stwierdzenie nabycia spadku i podział spadku. Następnie można założyć KW i wskazać Pana ojca jako właściciela. Pozdrawiam.

   Usuń
 27. gdzie można odszukać listę lokatorów w bloku zamieszkałym przeze mnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę próbować w spółdzielni lub wspólnocie, ale wątpię żeby były jawne.

   Usuń
  2. nie ma takiej szansy wszystko to tajemnica zgodnie z ustalonym prawem w tym i nie tylko w tym względzie.
   na marginesie, gdzie są książki wieczyste o których wyżej a tylko do domów i gruntów a mieszkań nie ???skąd ta perfidnosc tego prawa???

   Usuń
  3. Jesli chodzi o wspólnoty mieszkaniowe to listy lokatorów wraz z ilością udziałów są jawne, ponieważ każdemu współwłaścicielowi budynku przysługuje ustawowe prawo do zarządzania nieruchomością. Np. glosowania za uchwałami są jawne a tam jest umieszczona lista podpisów, adresy i ilośc udziałów. Macie do tego prawo wglądu.

   Usuń
 28. A co w stytuacji gdy działka nie ma zalozonej księgi wieczystej? Jak kozna namierzyć jej właścicieli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim przypadku to bardzo trudne, najlepiej pytać okolicznych mieszkańców.

   Usuń
 29. Witam,
  To ja dodam jeszcze jedno pytanie: czy jest możliwe ustalenie czy osoba X której znamy imię i nazwisko oraz pesel jest właścicielem nieruchomości? Umiera rodzic z którym nie było kontaktu i nie wiadomo czy posiadał nieruchomość. W jaki sposób i czy w ogóle jest to możliwe do ustalenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli domyślasz się, gdzie taka nieruchomość mogłaby się znajdować, to można spróbować popytać w gminie, ewentualnie starostwie przedstawiając dokumenty potwierdzające dziedziczenie. Nie znam sposobu, żeby sprawdzić tak ogólnie, czy ktoś był właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości.

   Usuń
 30. Oczywiście, że jest możliwość. Składasz pismo do urzędu gminy/rejest gruntów o ustalenie czy osoba xx posiadała nieruchomość. Musisz wykazać interes prawny. Np. posiadać papiery z sądu, że jesteś spadkobiercą. Możesz też opisać w piśmie, że jest to rodzic i oni po nazwisku, i imionach rodziców w twoim dowodzie z weryfikują, że faktycznie jest to najbliższa rodzina. Ale lepiej napisz pismo. Ja pisałem i zawsze dostawałem odpowiedzi. No najlepiej gdybyś miał orzeczenie sądu o tym, że dziedziczysz wszystko po zmarłym rodzicu. A jeżeli takiego brak to próbuj jakoś udowodnić interes prawny. Ja też pisałem i pytałem zanim miałem orzeczenie o nadaniu spadku i dostawałem takie informacje. Możesz również spróbować napisać do sądu/ksiąg wieczystych. Ale w gminie dowiesz się więcej bo mogą być grunty/nieruchomości dla których nie jest prowadzona księga wieczysta, a w gminie dowiesz się o tym bez ksiąg i tych z księgami. Możesz mieć problem, żeby podali Ci w gminie nr księgi wieczystej (mi Pani odpowiedziała, że nie może mi podać). Wtedy znając adres nieruchomości i na kogo dokładnie jest zapisana napisałem do KW i otrzymałem informacje z nr księgi. A jak masz postanowienie z sądu, że dziedziczysz to z nr KW i tym orzeczeniem (wyrokiem) do sądu Wydział Ksiąg Wieczystych i składasz wniosek o zmianę wpisu (właściciela) w KW. Pamiętaj zgłosić ten spadek w US. W pierwszej linii nie zapłacisz podatku.

  Pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzień dobry,
  mam pytanie w części powiązane z artykułem. Chodzi o to czy w Polsce prowadzi się ewidencję dla wód powierzchniowych w danej gminie (konkretnie chodzi o gminę miejską) ze wskazaniem właściciela konkretnego zbiornika czy właściciela można jedynie ustalić poprzez wyszukiwanie poszczególnych numerów działek w geoportalu i działanie według wyżej opisanej procedury? Chodzi o ustalenie jedynie, które obiekty są ogólnie dostępne, a które prywatne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko co jest na nieruchomości, co do zasady, jest własnością właściciela, więc powinien Pan szukać właściciela tego gruntu.

   Usuń
 32. Witam serdecznie,
  ja odbiegnę odrobinę od tematu, potrzebuję informacji o ile oczywiście zechce Pan odpowiedzieć.
  Posiadając 1/3 udziałów w nieruchomości zapisanej sądownie (wpis w księdze wieczystej jako współwłaściciel) i nie mogąc porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami odnośnie zniesienia współwłasności, chciałabym uzyskać wypis z rejestru gruntów. Na stronie geoportal.gov.pl okazało się, że działka została podzielona na dwie części i zapisana pod nowymi numerami łamanymi przez 1 i przez 2. Wynika z tego, że bezprawnie dokonano tego podziału, bez zgody trzeciego współwłaściciela, bez zniesienia współwłasności.
  Nie bardzo wiem jakie podjąć kroki, aby wyjaśnić sytuację i czy zgłosić sprawę odpowiednim organom, jak uzyskać wypis skoro praktycznie numeracja się zmieniła.
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc w tej kwestii.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 33. witam,

  na dzialce w mojej okolicy zlamalem jakis czas temu noge, a poniewaz sie nie zrasta, to chcialem podac do sadu wlasciciela o odszkodowanie. niestety dzialka nie ma KW, a geodezja zyczy sobie najlepiej wyroku z sadu. czego oczywiscie nie mam, bo nie mam dowodu z policji - przeciez jak zlamalem noge to nie dzwonilem najpierw po policje, zeby spisac przypadek, tylko kazalem sie wiezc na pogotowie.

  czy moge prosic o podpowiedz, w jaki inny sposob moge wykazac interes prawny?

  pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie dochodzenie odszkodowania za szkody powstałe na skutek wypadku, jak i zadośćuczynienie za poniesione cierpienie wpisuje się w interes prawny, wszak podstawą dochodzenia powyższych roszczeń są przepisy prawa.

   Usuń
  2. A co pan robił na cudzej działce?

   Usuń
  3. A co pan robił na cudzej działce?

   Usuń
 34. Witam, jak mam znaleźć numer działki gdzie kiedyś mieszkali moi dziadkowie?
  A mianowicie: Mieszkali we wsi Krajanów gm. Nowa Ruda, pod adresem Krajanów 9. Tego domu już nie ma... Nie wyszukuję mi takiego numeru, a chciałbym się dowiedzieć o status prawny gdyż 60l temu opuścili ową działkę.
  Bardzo proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 35. Jeżeli masz papiery, że jesteś spadkobiercą to pisz od razu do gminy o udzielenie takiej informacji. Ja pisałem do gmin i zawsze dostawałem odpowiedzi. Możesz jeszcze napisać do Sądu (wydział Ksiąg Wieczystych) o udzielenie informacji czy w danej miejscowości jest założona księga wieczysta dla jakichkolwiek gruntów na terenie tej gminy której właścicielem był Twój dziadek. Pamiętaj o dołączeniu do tej korespondencji potwierdzenia (ksero) dziedziczenia po dziadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pradziadkowie już nie żyją, ale żyją ich córki - czyli moja babcia i ciocia. Tylko nie mają na to żadnych dokumentów. Ewentualnie może być zbiór dokumentów w sądzie rejonowym (chyba?)bo księgi wieczystej też nie m.

   Usuń
  2. Wyobraźcie sobie że kiedyś wysiedlali ludzi z tych działek...
   Minęło tyle lat, babcia z ciocią mało co pamiętają i nawet nie wiedzą że mogą coś z tego jeszcze mieć.

   Usuń
  3. No to pytaj w Gminie. Ja też pisałem listy w imieniu babci. Jeżeli będziesz miał jakikolwiek ślad to warto ciągnąć temat. U mnie akurat okazało się, że rodzice babci oddali wszystko za emeryturę. Ale jak pisałem, gmina (każdy organ państwowy) zgodnie z KPA ma obowiązek odpowiedzieć na takie zapytanie. Warto szukać.

   Usuń
 36. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 37. Pozdrawiam sasiadow
  Chcialbym tylko podac mape katastralna Slowacje jak by ktos chcial obejrzec http://mapka.gku.sk
  U nas na Slowacji kliknac na dzialke odrazu pokazuje numer, wielkosc, typ i wlasciciela.
  Sorki za gramatyke

  OdpowiedzUsuń
 38. Dzien dobry,
  czytajac bardzo uwaznie powyzsze posty, uzyskalam czesc interesujacych mnie informacji.Chcialabym jednak dopytac.
  Przypadkowo, dowiedzialam sie, ze we wsi gdzie mieszkali moi dziadkowie, ze jest dzialka , ktorej byli wlascicelami.Z opowiadan mamy, ktora zmarla 3 lata temu, wiem, ze bylo tych dzialek kilka.Dziadkowie zmarli w latach 1964,74.czyli mam tylko nazwisko i numer jednej z dzialek.Jak dowiedziec sie, o pozostale dzialki ?Nie zlozylam zadnego wniosku o spadek, poniewaz nie mam potwierdzenia, ze mam o co wystepowac?

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam chce podkreslic ze bardzo madry artykol , mam pytanie jestem upowazniona przez mojego ojca do reprezentowania go podczas rozprawy o podzial spadku, mam watpliwosci na kogo byl dom bo dziadkowie po rozwodzie byli i czy gdzies znajde informacje na kogo stoi dom. Brat ojca wystapil o podzial po niezyjacym ojcu (liczy na wieksza czesc i kombinuje jak moze :-)) Dla mnie to troche zagmatwane i szukam punktow zaczepiena gdzie uzyskam info bo napewno nie od brata mojego ojca. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam, chcę odzyskać plany budynku które rzekomo spłonęły. Budynek ten jest własnością wspólnoty która kieruje pseudo administracja, a w niej jak i urzędach działa metoda "spychologi".. czy może mi Pan podpowiedzieć gdzie ich szukać? Dodam ze budynek powstał w latach 80tych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   szczerze mówiąc, nie znam odpowiedzi. Być może w gminie będą mogli pomóc, w wydziale ewidencji budynków, czy architektury?

   Usuń
  2. Mimo wszystko dziękuje za odpowiedz. Niestety ani w gminie ani w starostwie tych dokumentów nie ma.

   Usuń
 41. Dzień dobry,
  posiadam akt własności ziemi moich rodziców (są podane numery ewidencji gruntów), którzy już nie żyją. Nieruchomości nie mają ksiąg wieczystych, a do stwierdzenia nabycia spadku po rodzicach sąd wzywa mnie, abym uzupełniła brak formalny wniosku i podała nr KW. Wobec tego rozumiem, że mogłabym podać nr Zbioru dokumentów. Jednak jak ustalić ten numer zbioru, mając tylko ten akt własności? Jaki wniosek złożyć? Do sądu rejonowego właściwego miejscowo?

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam
  W moim przypadku także urzędnik jest nieugięty i nie chce podać nr KW. Czy można obmyślić jakiś sposób w stylu, tak jak ktoś opisał, np. ze złamaniem nogi (oczywiście nie chcę łamać nogi). W moim przypadku jest to działka w lesie, gdzie nie ma żadnych płotów, ani nic takiego. Grzybiarze chodzą sobie po tym terenie i zbierają grzyby itp. Co można wymyślić w tym temacie (zatrucie grzybami :). Proszę o propozycje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może rozbiję namiot i poczekam na właściciela (:

   Usuń
  2. Witam,

   interes prawny powinien mieć umocowanie w przepisach prawa, to jest jakaś norma prawna, która realizuje się w Pana życiu. Przykładem mogą rozgraniczenia nieruchomości, służebności itp.

   Usuń
 43. "przy największym państwa nierządzie najliczniejsze (są) prawa" Tacyt (łac. Publius Cornelius Tacitus

  OdpowiedzUsuń
 44. Super, bardzo mi pomógł Państwa wpis :) Chciałabym przy okazji zapytać, na co powinnam przede wszystkim zwrócić uwagę, kupując od kogoś mieszkania wrocław? Postanowiłam kupić mieszkanie bez pośrednika, ale zależy mi na uczciwym przeprowadzeniu całej transakcji.

  OdpowiedzUsuń
 45. Mój dziadek przed wojną kupił podobno działkę w Warszawie (prawdopodobnie ok 1937 roku). Nic więcej na ten temat nie wiem. Ani gdzie, ani od kogo, nie ma śladu, wszystkie papiery zginęły w czasie wojny, a dziadek nie żyje już 45 lat. Czy jest w ogóle możliwe stwierdzenie takiej własności tylko na podstawie imienia i nazwiska (i innych danych osobowych dziadka)? Czy taką wiadomość otrzymam z KW?

  OdpowiedzUsuń
 46. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 47. Ustalenie właściciela nieruchomości faktycznie czasami może sprawić wiele problemu. Jednak jeśli mamy dostęp do map geodezyjnych to sprawa już nie będzie taka skomplikowana. Chyba że trzeba będzie wybrać geodetę https://motobudowa.pl/uslugi-geodezyjne/jak-wybrac-geodete to wtedy faktycznie to może troszkę potrwać.

  OdpowiedzUsuń
 48. Kancelaria Gajda&Grzeszczyk www.gg-legal.pl/ zawsze staje na wysokości zadania. Powierzyłem im już wiele spraw i nigdy się nie zawiodłem!

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam, chciałabym namierzyć właściciela działki w celu postawienia baneru reklamowego (konstrukcji) na tej działce. Nr działki już mam, ale aby uzyskać więcej informacji w urzędzie faktycznie powiedziano mi, że muszę mieć uzasadnienie prawne, bo reklama to nie jest podstawa do wydania takich informacji. Czyli rozumiem, że muszę skłamać, że np. mam zamiar ustanowienie służebności gruntowej i wszystkie firmy, które korzystają z tej formy reklamowania swoich usług/produktów - tak kłamią? Na odcinku drogi, która mnie interesuje jest banerów ze 30.... Nie chcę wierzyć, że w takim świecie żyjemy....

  OdpowiedzUsuń
 50. Merytoryczny artykuł, dokładnie - istnieją sposoby ustalenia właściciela nieruchomości, choć w praktyce to zadanie może okazać się dość trudne.

  OdpowiedzUsuń
 51. Dla chcącego nic trudnego, ale nawet z tego artykułu można się domyśleć, że wymaga to sporo czasu, zachodu i determinacji. Jednak nigdy nie wiadomo co się nam może przydać, dlatego takie wskazówki mogą okazać się bardzo przydatne. Sama nie wiedziałabym od czego zacząć.

  OdpowiedzUsuń
 52. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 53. Musze przyznać, ze na takich rzeczach niestety się nie znam i póki co to jest dla mnie czarna magia. Najbardziej podoba mi się to, że skup mieszkań stał się o wiele prostszy niż był do tej pory. W końcu bez jakiś specjalnych umiejętności można takiej rzeczy dokonać.

  OdpowiedzUsuń
 54. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 55. Witam. Wynajmuje domek, na posesji obok stoi opuszczony dom z zapadnientym dachem. Nikt nie mieszka. Ostatni mieszkaniec zmarł. Info od sąsiadów. W gminie dowiedzialam sie ze działka niema KW . Jak ustalić czy są jacyś spadkobiercy. Bo jestem zainteresowana kupnem-tylko jak ustalić od kogo ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli działka nie ma KW, to jedynie w ewidencji gruntów może się Pani dowiedzieć o jej właścicielach. Jednakże, do tego potrzebny jest interes prawny, gdyż dane te są udostępniane wyjątkowo.

   Usuń
 56. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 57. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 58. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 59. Wszyscy wiedzą, że załatwianie spraw w urzędzie może zająć wieki. Dlatego wiele urzędów decyduje się nasystem erp, który usprawnia działanie całej administracji. Zautomatyzowanie wielu procesów z perspektywy pracownika, odbiera mu wiele czasochłonnych obowiązków, przez co może on przeznaczyć go na inne ważne sprawy

  OdpowiedzUsuń
 60. wszystko powinno być w księdze wieczystej. Ja zawsze sprawdzam takie rzeczy. Biuro nieruchomości i prawnik sa od tego.

  OdpowiedzUsuń
 61. Super wpis! Dziękuję za cenne informacje! :)

  OdpowiedzUsuń
 62. Część osób kupując nieruchomość nie do końca dobrze sprawdza papiery i potem niestety zostajemy z nieruchomością, która ma w papierach tzw. kwiatki.

  OdpowiedzUsuń
 63. Koniecznie musisz wszystko rozwiązać prawnie. Są też odpowiednie firmy, które pomagają w kupnie nieruchomości. Oczywiście opieka w trakcie również przez takie firmy jest oferowana. Są osoby, które kupują nieruchomości, aby w nie inwestować, wynajmować itd., dlatego w takich kwestiach istotne jest wsparcie osób, które znają się chociażby na doradztwie podatkowym, ponieważ z tego tytułu są rożne opłaty, nie tylko zyski. Moim zdaniem świetnie, że tyle firm dostępnych jest na rynku, które to wszystko oferują.

  OdpowiedzUsuń
 64. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 65. A co jesli dotarlo sie do ksiegi KW, odnalazlo sie informacje ze wlasciciel juz nie zyje i ma sie nawet numer akt sprawy stweirdzenia nabycia spadku? jest mozliwosc wyciagniecia odpisu sprawy z sadu? jak wykazac role w sprawie aby uzyskac dane obecnego wlascieiala nieruchomosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,
   niestety osoba, która nie brała udziału w postępowaniu sądowym, nie może mieć wglądu w akta. Pozostaje szukanie właściciela metodami poza urzędowymi.

   Usuń
 66. Co jeśli brak jest księgi wieczystej, a w ewidencji gruntów działka ma nie uregulowany stan prawny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może warto spróbować starych sposobów, jak rozpytanie sąsiadów, sołtysa itd.

   Usuń
 67. Dobrze wiedzieć takie rzeczy... Mnie właśnie czeka budowa domu , także lubię wiedzieć jak wszystkie kwestie prawne nawet wyglądają w tym zakresie... Bo wiadomo w życiu różnie bywa...

  OdpowiedzUsuń
 68. Chcę się dowiedzieć, czy na działce X, bez uchwalonego MPZP, mogę wybudować szalet miejski lub wiejski. By uzyskać odpowiedź na to pytanie, w pierwszej kolejności muszę poznać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, prawo (Art. 74 ust. 1 pkt 6 ustawy o udostępnianiu inf. o środowisku...) zmusza mnie do wykazania stron w postępowaniu, na które przewidywana inwestycja będzie oddziaływać. Muszą to być dane ewidencyjne i osobowe. Czy to spełnia wymóg interesu prawnego ?

  OdpowiedzUsuń
 69. Jak mogę sprawdzić nieodpłatnie kto jest właścicielem nieruchomości mając tylko jej adres? Nie mam numeru księgi wieczystej

  OdpowiedzUsuń
 70. Witam serdecznie,
  zakupiłem nieruchomość (1/2 udziału). Próbuje ustalić mojego współwłaściciela przez Wniosek o udostępnienie danych jednostkowych z rejestru mieszkańców oraz rejestru PESEL (tak mi sugeruję urząd). Muszę podać interes faktyczny lub interes prawnny. W przypadku powołania się na interes prawny
  wnioskodawca jest zobowiązany wskazać podstawę prawną, z której wywodzi uprawnienie do żądania udostępnienia danych innej osoby, i załączyć dokumenty potwierdzające ten interes. Proszę o pomoc w powołaniu interesu prawnego oraz wskazanie podstawy prawnej.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 71. Dzień dobry, chciałbym uzyskać wypis z rejestru gruntów z informacją o właścicielu. Jaki działający interes prawny w dobie Rodo muszę przedstawić, aby urząd mi wydał. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,
   przede wszystkim powinien to być rzeczywisty interes prawny istniejący w danych okolicznościach. Nie da się tak ogólnikowo przedstawić interesu prawnego.

   Usuń
 72. Super napisane. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 73. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach. To bardzo ważne informacje, które się przydają w życiu. Trzeba znać swoje prawa.
  https://okbr.pl/

  OdpowiedzUsuń
 74. Ważne informacje, które przydadzą nam się w sytuacjach i życiu codziennym, szkoda, że w szkołach tego nie uczą.

  Wynajem samochodów na lotnisko Paphos

  OdpowiedzUsuń
 75. Wcześniej o tym nie słyszałem, bardzo ciekawe.

  Hot King

  OdpowiedzUsuń
 76. To dla mnie świetna informacja, że mogłem podzielić się czymś nowym! Cieszę się, że zainteresowało Cię to, czego wcześniej nie słyszałeś. Mam nadzieję, że ta nowa informacja okazała się dla Ciebie interesująca i inspirująca.

  Go Tours Lanka

  OdpowiedzUsuń
 77. Te istotne informacje stanowią wartościową wiedzę, która przydaje się w życiu codziennym i różnych sytuacjach. Czasami szkoda, że takie praktyczne umiejętności nie są uczane w szkołach, ponieważ posiadanie tych informacji może znacząco ułatwić radzenie sobie w wielu życiowych sytuacjach.

  Delikatny wiatr w drzewach

  OdpowiedzUsuń
 78. Remont kuchni to duże wyzwanie, szczególnie jeśli zależy ci na funkcjonalności i nowoczesnym designie. Dzięki https://www.wawerbud.pl/ cały proces przebiegł gładko i bez zbędnych niespodzianek. Ich doświadczenie, połączone z indywidualnym podejściem do moich potrzeb, sprawiło, że kuchnia wygląda dokładnie tak, jak sobie wymarzyłem. Z pełnym przekonaniem polecam ich usługi.

  OdpowiedzUsuń
 79. Dokładnie - istnieją sposoby ustalenia właściciela nieruchomości, choć w praktyce to zadanie może okazać się dość trudne. Z pewnością proces identyfikacji właściciela może być czasochłonny i wymagać skrupulatności oraz dostępu do odpowiednich źródeł informacji. Warto jednak podejmować starania, szczególnie jeśli zależy nam na nawiązaniu kontaktu w sprawie konkretnej nieruchomości.

  https://skonsolidujemy.pl

  OdpowiedzUsuń

 80. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach. To bardzo ważne informacje, które się przydają w życiu. Znajomość swoich praw może być kluczowa w wielu sytuacjach, dlatego warto się nimi zainteresować i być świadomym swoich uprawnień.

  Szkolenie Lean

  OdpowiedzUsuń

 81. Aby sprawdzić nieodpłatnie właściciela nieruchomości mając tylko jej adres, możesz skorzystać z internetowych baz danych publicznych, takich jak Centralna Ewidencja Nieruchomości (CEIDG) lub Elektroniczna Baza Danych o Nieruchomościach (EBDN). W niektórych krajach istnieją również specjalne portale rządowe lub lokalne urzędy, które udostępniają takie informacje online.

  dieta fodmap

  OdpowiedzUsuń
 82. Ważne informacje, które przydadzą nam się w życiu codziennym, niestety często nie są nauczane w szkołach. Szkoda, że nie uczą nas praktycznych umiejętności, które mogłyby być bardzo pomocne w różnych sytuacjach życiowych.

  kancelaria adwokacka opole

  OdpowiedzUsuń

 83. Aby ustalić właściciela nieruchomości, można skorzystać z usług urzędu gruntowego, który prowadzi księgi wieczyste oraz udziela informacji o właścicielach nieruchomości. Alternatywnie, można skonsultować się z geodetą lub notariuszem, którzy mogą pomóc w uzyskaniu takich informacji.  wynajem motorówki

  OdpowiedzUsuń
 84. Odnawianie starych podłóg drewnianych to doskonały sposób na poprawę wyglądu wnętrza bez konieczności całkowitej wymiany posadzki. Cyklinowanie jest kluczowym elementem tego procesu, ponieważ pozwala usunąć wszelkie zarysowania i uszkodzenia, przywracając drewnu pierwotny blask. Jeśli szukacie specjalistów od cyklinowania w Szczecinie, zdecydowanie polecam sprawdzić ofertę na https://cyklinowanie.szczecin.pl/. Firma ta oferuje wysokiej jakości usługi z użyciem nowoczesnego sprzętu, co zapewnia doskonałe efekty i minimalizuje pylenie podczas prac.

  OdpowiedzUsuń
 85. Znajomość swoich praw jest kluczowa w dzisiejszym społeczeństwie, umożliwiając nam skuteczne reagowanie na różne sytuacje życiowe. Świadomość praw pozwala nam chronić nasze interesy i uniknąć potencjalnych nadużyć lub wyzysku. Dlatego też warto regularnie zdobywać informacje na temat praw, aby móc skutecznie obronić swoje prawa w różnych sytuacjach życiowych.

  Wyszukiwarka lotów

  OdpowiedzUsuń
 86. Aby sprawdzić nieodpłatnie właściciela nieruchomości mając tylko jej adres, można skorzystać z publicznych rejestrów nieruchomości dostępnych w urzędach gminy lub internetowych baz danych, które udostępniają informacje na temat posiadaczy danej działki lub mieszkania. Jednakże dostępność takich informacji może się różnić w zależności od lokalizacji i przepisów prawa o ochronie danych osobowych.

  hydraulik warszawa cennik

  OdpowiedzUsuń
 87. Ciekawy artykuł! Przedstawione w nim informacje są nie tylko interesujące, ale również inspirujące do dalszego zgłębiania tematu.


  Google Moja firma pozycjonowanie Łódź

  OdpowiedzUsuń

 88. Aby ustalić właściciela nieruchomości, można skorzystać z Ksiąg Wieczystych, które zawierają oficjalne informacje o prawach własności do nieruchomości. Dostęp do tych danych można uzyskać online lub odwiedzając odpowiedni sąd rejonowy, w którym znajduje się księga wieczysta danej nieruchomości.


  Jipi

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!