13 grudnia 2015

Gdy klient nie odbiera paczki za pobraniem...

Gdy klient nie odbiera paczki za pobraniem...

Niektórzy konsumenci dokonując zakupów przez Internet wciąż odnoszą się z pewną nieufnością wobec internetowych sprzedawców. Wiadomo, trzeba zapłacić za coś czego się nie widzi komuś, kogo się nie zna. Chcąc zatem zminimalizować ryzyko utraty swoich pieniędzy wybierają wysyłkę za pobraniem. Dzięki temu nabierają przekonania, że skoro sprzedawca opłaca wysłanie przesyłki, to nie oszuka swojego klienta. Co jednak w sytuacji, gdy kupujący nie odbierze przesyłki? Zdarza się tak, że klient rozmyśli się przed odbiorem paczki i zwyczajnie jej nie odbierze, a nawet celowo zamówi przesyłkę pobraniową, żeby obciążyć kosztami sprzedawcę. Taka praktyka jest niestety również domeną nieuczciwej konkurencji innych sprzedawców. Przy dużej ilości zamówień ciężkich przedmiotów sprzedawca jest narażony na spore koszty.

Artykuł dotyczy również sytuacji, kiedy umowa sprzedaży zostaje zawarta pomiędzy zwykłymi osobami (tzw. obrót powszechny). Coraz częściej dostaję pytania o pomoc w sprawach, których towary sprzedawane przez zwykłe osoby poprzez np. OLX, czy Allegro nie są odbierane przez kupujących.

Jeśli chcesz być z prawem na bieżąco, polub Sprawnie.com na Facebook'u. 

Klient nie odbiera paczki za pobraniem
Koszty nieodebrania przesyłki za pobraniem

Obowiązek odebrania kupionej rzeczy

Przepisy dotyczące umowy sprzedaży stanowią wyraźnie o obowiązkach obu stron:
Art. 535
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Umowa sprzedaży jest umową dwustronnie zobowiązującą - obowiązkiem sprzedawcy jest przeniesienie własności rzeczy i jej wydanie, a obowiązkiem kupującego odebranie rzeczy i zapłata ceny. Gdy sprzedawca wypełnił swoje obowiązki z tytułu umowy sprzedaży, ma prawo oczekiwać spełnienia obowiązków przez kupującego. Jeżeli kupujący uchyla się od spełnienia obowiązku, po stronie sprzedawcy rodzi się roszczenie. W pierwszej kolejności może dochodzić wykonania umowy.


Odszkodowanie za nieodebranie przesyłki

W przypadku umów zawieranych na odległość, dochodzenie tego roszczenia jest raczej pozbawione sensu, ponieważ jeżeli kupujący wykona swój obowiązek odbioru rzeczy i zapłaty ceny, to w następnej kolejności odstąpi od umowy. Jest jednak lepsze roszczenie, które przyznaje art. 471 Kodeksu cywilnego:
Art. 471
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Z powyższego przepisu wynika możliwość dochodzenia przez sprzedawcę naprawienia szkody od konsumenta, jaką poniósł wysyłając przesyłkę za pobraniem, która nie została odebrana. Szkodą jest poniesiony wydatek na opłacenie przesyłki, również koszty spakowania i zabezpieczenia na czas transportu. Wyjątkowo, sprzedawca mógłby dochodzić nawet zapłaty ceny, jeżeli nie sprzedał rzeczy, gdyż wysłał ją do nierzetelnego klienta, kiedy w tym czasie miał innych gotowych klientów, którym tej rzeczy nie mógł sprzedać, a po zwrocie paczki sprzedaż jest już nieaktualna (np. świąteczny charakter towaru).

Jeżeli potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną i opisz swój problem. Kontakt do mnie.

Poniżej przedstawiam infografikę obrazującą najważniejsze zagadnienia:

nieodebranie przesyłki za pobraniem
Nieodebranie przesyłki za pobraniem

15 komentarzy:

 1. Takie informacje powinny docierać do większej ilości osób, przepisy na temat paczek nie są znane przeciętnemu Kowalskiemu, a szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie jest reszta artykułu? Gdzie, do kogo się z tym art 471 zgłosić, jak wyglądają procedury, jakie są ramy czasowe, jakie dokumenty są honorowane i przez kogo wydane itd.

  Streszczenie artykułu dla osób nie mających czasu na czytanie - Możesz odzyskać pieniądze za nieodebraną przesyłkę pobraniową z art 471. Koniec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadane pytania znajdą odpowiedź w następnych artykułach. Nie wszystko na raz ;)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Ok. W takim razie na końcu artykułu powinna znaleźć się informacja,że artykuł będzie wydawany w częściach.

   Sugeruję zrobić podział sprzedawców Przedsiębioraca (tutaj aukcje/Kup teraz) | Osoba prywatna ( aukcje/ Kup Teraz).

   Warto byłoby skupić się również na poradniku prawnym dla sprzedającego (osoby prywatnej bez działalności gospodarczej) która wyprzedaje swoje rzeczy a wobec której prubuje się wykorzystać prawa zarezerwowane dla przedsiębiorcow. Takiego poradnika nie ma (jak bronić się przed wyłudzeniem ze strony klienta) a poradników konsumenckich są setki na lini firma-klient

   Usuń
  4. Ciekawe pomysły, jak opadnie świąteczna gorączka, to pomyślę nad tymi sprawami. Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Poruszył Pan interesujący wątek, w końcu mamy inną perspektywę co do tematu bezpiecznych zakupów w sieci. Czytając bowiem inne poradniki w Internecie, można odnieść wrażenie, że poszkodowanym jest przeważnie osoba dokonująca transakcji kupna, a "złym" - sprzedający, choć nie zawsze tak przecież bywa. Czekamy więc na kolejne artykuły, może uda się Panu stworzyć swoistą serię porad dla prowadzących sklepy internetowe?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wygląda składanie pozwu do e-sądu za nieodebrane pobranie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Procedura jest taka sama, jak w przypadku innych spraw.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Chyba nie do końca. W e sądzie trzeba podać PESEL pozwanego, którego On sam nam dobrowolnie nie poda. Wniosek o podanie PESEL kosztuje 31zł. No chyba że do zwykłego sądu. Ale którego? Tam gdzie mieszka pozwany? Każda sprawa i inne miasto?

   Usuń
  4. Właściwy miejscowo może być w każdym przypadku sąd powoda, jeżeli mamy do czynienia z długiem pieniężnym oddawczym.

   Usuń
  5. Dobrze wiedzieć. Wyczytałem również że jednak PESEL pozwanego nie jest konieczny w przypadku e-sądu. Czy ktoś z Państwa to może weryfikował?

   Usuń
 5. A czy korzystał ktoś z pozasądowych instytucji rozstrzygania sporów?

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie dopadł mnie taki przypadek. Klient nie odebrał przesyłki, paczka jest ju w drodze powrotnej. Jedyną rzeczą jaką jestem pewny po kontakcie z niby-klientem jest numer telefonu, z którego do mnie dzwonił. W smsie podał jakieś nazwisko i adres, ale nie mam pewności czy nazwisko jest prawdziwe, bo adres istnieje. Co mogę zrobić teraz? Sam przecież nie ustalę do kogo należy ten numer telefonu.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!