13 grudnia 2015

Gdy klient nie odbiera paczki za pobraniem...

Niektórzy konsumenci dokonując zakupów przez Internet wciąż odnoszą się z pewną nieufnością wobec internetowych sprzedawców. Wiadomo, trzeba zapłacić za coś czego się nie widzi komuś, kogo się nie zna. Chcąc zatem zminimalizować ryzyko utraty swoich pieniędzy wybierają wysyłkę za pobraniem. Dzięki temu nabierają przekonania, że skoro sprzedawca opłaca wysłanie przesyłki, to nie oszuka swojego klienta. Co jednak w sytuacji, gdy kupujący nie odbierze przesyłki? Zdarza się tak, że klient rozmyśli się przed odbiorem paczki i zwyczajnie jej nie odbierze, a nawet celowo zamówi przesyłkę pobraniową, żeby obciążyć kosztami sprzedawcę. Przy dużej ilości zamówień ciężkich przedmiotów mogą to być niemałe koszty.

A co jeśli nie odbierze przesyłki?

Prawa konsumenta w przypadku zakupu na odległość przyznają mu możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu ceny. Czy w takim przypadku kupujący może skorzystać z tego uprawnienia? Nie może. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta wyraźnie stanowi, kiedy można odstąpić od umowy:
Art. 28
Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:
1) dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności - od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik (...).
Termin 14 dni na odstąpienie od umowy rozpoczyna się od chwili objęcia rzeczy w posiadanie, a więc faktycznego, fizycznego rozpoczęcia władania rzeczą. Mówiąc obrazowo - od chwili odebrania rzeczy od listonosza, zarówno przez kupującego, jak przez inną osobę, np. domownika. Wobec tego, jeżeli przesyłka pobraniowa nie została odebrana przez klienta, to oznacza że nie może on odstąpić od umowy, dlatego że termin się nie otworzył, nie zaczął biegu. Co w takim razie z kosztami, które poniósł sprzedawca wysyłając przesyłkę?


Ustawa o prawach konsumenta reguluje obowiązki i prawa stron umowy sprzedaży zawartej na odległość, jednakże nie zupełnie. Jest tylko zbiorem przepisów o charakterze szczególnym w stosunku do przepisów Kodeksu cywilnego. Przepisy dotyczące umowy sprzedaży stanowią wyraźnie o obowiązkach obu stron:
Art. 535
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Umowa sprzedaży jest umową dwustronnie zobowiązującą - obowiązkiem sprzedawcy jest przeniesienie własności rzeczy i jej wydanie, a obowiązkiem kupującego odebranie rzeczy i zapłata ceny. Gdy sprzedawca wypełnił swoje obowiązki z tytułu umowy sprzedaży, ma prawo oczekiwać spełnienia obowiązków przez kupującego. Jeżeli kupujący uchyla się od spełnienia obowiązku, po stronie sprzedawcy rodzi się roszczenie. W pierwszej kolejności może dochodzić wykonania umowy.

W przypadku umów zawieranych na odległość, dochodzenie tego roszczenia jest raczej pozbawione sensu, ponieważ jeżeli kupujący wykona swój obowiązek odbioru rzeczy i zapłaty ceny, to w następnej kolejności odstąpi od umowy. Jest jednak lepsze roszczenie, które przyznaje art. 471 Kodeksu cywilnego:
Art. 471
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Z powyższego przepisu wynika możliwość dochodzenia przez sprzedawcę naprawienia szkody od konsumenta, jaką poniósł wysyłając przesyłkę za pobraniem, która nie została odebrana. Szkodą jest poniesiony wydatek na opłacenie przesyłki, również koszty spakowania i zabezpieczenia na czas transportu. Wyjątkowo, sprzedawca mógłby dochodzić nawet zapłaty ceny, jeżeli nie sprzedał rzeczy, gdyż wysłał ją do nierzetelnego klienta, kiedy w tym czasie miał innych gotowych klientów, którym tej rzeczy nie mógł sprzedać, a po zwrocie paczki sprzedaż jest już nieaktualna (np. świąteczny charakter towaru).


Jeżeli potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną i opisz swój problem. Kontakt do mnie.
 
Przeczytaj również:

8 komentarzy:

 1. Ciekawy temat szczególnie przed świętami. Wielu sprzedawców gubi się w gąszczu praw i obowiązków, więc dobrze, że Pan o tym napisał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie informacje powinny docierać do większej ilości osób, przepisy na temat paczek nie są znane przeciętnemu Kowalskiemu, a szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie jest reszta artykułu? Gdzie, do kogo się z tym art 471 zgłosić, jak wyglądają procedury, jakie są ramy czasowe, jakie dokumenty są honorowane i przez kogo wydane itd.

  Streszczenie artykułu dla osób nie mających czasu na czytanie - Możesz odzyskać pieniądze za nieodebraną przesyłkę pobraniową z art 471. Koniec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadane pytania znajdą odpowiedź w następnych artykułach. Nie wszystko na raz ;)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Ok. W takim razie na końcu artykułu powinna znaleźć się informacja,że artykuł będzie wydawany w częściach.

   Sugeruję zrobić podział sprzedawców Przedsiębioraca (tutaj aukcje/Kup teraz) | Osoba prywatna ( aukcje/ Kup Teraz).

   Warto byłoby skupić się również na poradniku prawnym dla sprzedającego (osoby prywatnej bez działalności gospodarczej) która wyprzedaje swoje rzeczy a wobec której prubuje się wykorzystać prawa zarezerwowane dla przedsiębiorcow. Takiego poradnika nie ma (jak bronić się przed wyłudzeniem ze strony klienta) a poradników konsumenckich są setki na lini firma-klient

   Usuń
  4. Ciekawe pomysły, jak opadnie świąteczna gorączka, to pomyślę nad tymi sprawami. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Poruszył Pan interesujący wątek, w końcu mamy inną perspektywę co do tematu bezpiecznych zakupów w sieci. Czytając bowiem inne poradniki w Internecie, można odnieść wrażenie, że poszkodowanym jest przeważnie osoba dokonująca transakcji kupna, a "złym" - sprzedający, choć nie zawsze tak przecież bywa. Czekamy więc na kolejne artykuły, może uda się Panu stworzyć swoistą serię porad dla prowadzących sklepy internetowe?

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!