Reklamacja towaru między przedsiębiorcami od 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują zmienione zasady reklamacji towarów w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami. Wobec tego reklamacja towaru kupionego na firmę powinna zostać przeprowadzona według nowych przepisów. Zasady reklamacji będą się różniły w zależności do tego, czy przedsiębiorca może mieć status konsumenta czy też nie.
![]() |
Reklamacja towaru między przedsiębiorcami od 2023 roku |
Kiedy przedsiębiorca ma status konsumenta
Przedsiębiorca w określonych przepisami sytuacjach może być traktowany jak konsument. A mianowicie, wybrane przepisy dotyczące konsumenta stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z
jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie ma
ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z
przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej,
udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i
Informacji o Działalności Gospodarczej.
Tak więc przedsiębiorca może być traktowany jak konsument, jeśli:
- jest to wskazane w konkretnym przepisie,
- przedsiębiorca jest osobą fizyczną (a nie np. spółką z o.o.),
- umowa jest bezpośrednio związana z działalnością gospodarczą (np. mechanik kupuje laptopa do diagnostyki samochodów),
- umowa nie ma charakteru zawodowego, a więc kupujący przedsiębiorca nie jest profesjonalistą (np. mechanik, który kupuje laptopa nie zajmuje się zawodowo laptopami, także zakup nie ma charakteru zawodowego).
Reklamacja towaru przez przedsiębiorcę na prawach konsumenta
Omawiane zasady zostały uregulowane przepisami ustawy o prawach konsumenta. Dotyczą towarów przez które rozumie się rzecz ruchomą, a także wodę, gaz i energię elektryczną, w przypadku gdy są oferowane do sprzedaży w określonej objętości lub ilości.
Przedsiębiorca na prawach konsumenta może zareklamować towar kupiony na firmę (np. na fakturę), jeżeli towar jest niezgodny z umową. Ustawa o prawach konsumenta wskazuje, kiedy towar jest zgodny z umową. Zatem każde odstępstwo sprawia, że towar kupiony na firmę można zareklamować.
Przeczytaj również Reklamacja towaru przez konsumenta od 2023 roku
Towar jest zgodny z umową, jeżeli zgodne z umową pozostają w szczególności jego:
Jeśli mowa o handlu, to nie ukrywam, że interesuje mnie to, jak teraz wygląda eksport na ukrainę procedura . Czy wszystko odbywa się mniej więcej w taki sposób, jaki się odbywało? Jest trudniej załatwić wszystkie formalności? Czy firmy dalej wysyłają swoje produkty w ramach handlu? Wiem, że do tej pory Ukraina była dobrym partnerem biznesowym, bo towary szły na import i na eksport. Wiele firm przez obecną sytuację na pewno w jakimś stopniu zmniejszyło swój zarobek.
OdpowiedzUsuńA czy ktoś realizuje takie usługi informatyczne dla firm, dzięki którym można część takich działań automatyzować? Warto o ty pytać np. ich - https://www.teleaudyt.pl/uslugi-informatyczne/ ?
OdpowiedzUsuń