11 września 2021

Prawo i podatki dla artystów - szkolenie

Prawo i podatki dla artystów - szkolenie

Na podstawie doświadczeń ze współpracy z artystami dostrzegam u artystów braki prawniczej wiedzy, które utrudniają artystom poruszanie się po rynku sztuki. Szkoły artystyczne nie uczą wystarczająco o aspektach prawnych i podatkowych działalności artystycznej, a wiedza w książkach i Internecie jest dość skąpa i wybiórcza. Stąd pojawił się u mnie pomysł zorganizowania szkolenia podczas którego w przystępny sposób przekażę wiedzę oraz doświadczenia na temat prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia działalności artystycznej.
 
szkolenie dla artystów
Prawo i podatki dla artystów szkolenie

 
 
Szkolenie jest kierowane do artystów na każdym etapie rozwoju kariery i talentu. Nie ma również znaczenia forma sztuki jaką uprawiasz - malarstwo, rzeźba, grafika komputerowa, literatura, ozdoby, biżuteria, moda... współpracuję z artystami z przeróżnych dziedzin sztuki. Jeżeli uprawiasz sztukę i uważasz, że nie znasz się na prawie, nie wiesz jak napisać umowę i nie rozumiesz umów, które podpisujesz, a także nie wiesz, czy artysta płaci podatki, to moje szkolenie jest właśnie dla Ciebie.

Szkolenie odbędzie się w formie online w dniu 16 października 2021 r. (sobota) o godzinie 11:00. Szkolenie potrwa 5 godzin. Podczas szkolenia oraz przez 3 dni będzie można zadawać pytania, na które udzielę odpowiedzi. Dodatkowo, każdy uczestnik szkolenia otrzyma prezentację ze szkolenia z omówieniem zagadnień oraz wzór umowy sprzedaży dzieła sztuki. Koszt szkolenia wynosi 590 zł brutto (możliwość otrzymania faktury VAT).
 
Program szkolenia:

1. Wstęp – czynności prawne dokonywane przez artystów i skutki prawne

2. Umowy zawierane przez artystów

a) Sposób zawarcia umowy

b) Jak przygotować umowę

c) Umowa sprzedaży dzieła sztuki – szczegółowe omówienie

d) Umowa o dzieło – szczegółowe omówienie

e) Umowa z domem aukcyjnym (licytacja na aukcji) – szczegółowe omówienie

f) Umowa z galerią sztuki – szczegółowe omówienie

g) Umowa wypożyczenia dzieła sztuki – szczegółowe omówienie

h) Umowa najmu pracowni, warsztatu, studia itp.

i) Dochodzenie roszczeń wynikających z umów

3. Prawa autorskie

a) Autorskie prawa majątkowe – szczegółowe omówienie

b) Autorskie prawa osobiste – szczegółowe omówienie

c) Udzielanie licencji do autorskich praw majątkowych

d) Sprzedaż autorskich praw majątkowych

e) Inspirowanie się cudzymi utworami

f) Jak zabezpieczyć swoje prawa autorskie

g) Naruszenie praw autorskich artysty – prawa artysty i dochodzenie roszczeń

4. Podatki dla artystów

a) Czy artysta powinien prowadzić firmę

b) Podatek dochodowy dla osób fizycznych (PIT)

c) Koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%

d) Zryczałtowany podatek dochodowy

e) Podatek od towarów i usług (VAT)

f) Zwolnienia z podatku od towarów i usług

g) Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

h) Podatek od darowizn

5. Pytania i odpowiedzi

Szkolenie można nabyć przez LINK (koniecznie podaj swój adres e-mail dla kontaktu).

Szkolenie poprowadzę ja - radca prawny Paweł Terpiłowski. Zawodowo zajmuję się doradztwem prawnym oraz podatkowym, obsługuję między innymi artystów, którym doradzam w kwestiach prawnych i podatkowych na rynku polskim oraz zagranicznym. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w rodzinnych kancelariach oraz międzynarodowych korporacjach. Regularnie publikuję artykuły prawnicze i podatkowe oraz udzielam komentarzy dla m.in. dla Rzeczpospolita, Infor, Business Insider, Forbes, TVN 24 BiS, Puls Biznesu. Prowadzę szkolenia z zakresu prawa oraz podatków, w tym dla portalu Rynek i Sztuka, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Więcej o mnie można przeczytać w zakładce Kontakt. W razie pytań, wątpliwości lub uwag co do szkolenia, proszę o kontakt: tel. 668 199 698, e-mail: p.terpilowski@ptkrp.pl.

1 komentarz:

  1. Jeśli już mowa o różnego rodzaju szkoleniach, to koniecznie powinniście sprawdzić również odpowiednie szkolenia BHP. Są one obowiązkowe, ale i tak warto wybierać firmy, który pomogą w tym, aby wnieść coś do firmy. Takimi szkoleniami zajmuje się firma https://vicesima.com/pl/oferta/outsourcing-bhp oferując pełen wachlarz usług. Warto wybierać szkolenia BHP, które są przeprowadzone w odpowiedni i interesujący sposób. Tylko dzięki temu pracownicy będą przeszkoleni, a wiedza zostanie na dłużej i będzie użyta w razie problemowej sytuacji.

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!