Gwarancja rozruchowa – co to jest i jak działa
Gwarancja rozruchowa nie jest regulowana przepisami prawa, które moglibyśmy znaleźć w ustawie, rozporządzeniu czy jakimś akcie prawa unijnego. Gwarancja rozruchowa to w istocie rzeczy zwykła gwarancja, która jedynie szczątkowo jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego. A zatem, to gwarant w dużej mierze będzie miał możliwość kreowania zasad gwarancji rozruchowej oraz uprawnień kupującego.
Gwarancja rozruchowa w praktyce
Zasadniczo gwarancja rozruchowa, to gwarancja udzielana na krótki okres, np. 14 dni, 30 dni, 2 miesiące. Ma służyć temu, aby kupujący zapoznał się z kupowanym przedmiotem, np. urządzeniem, samochodem itd. w normalnych warunkach użytkowania. Bardzo często taka gwarancja jest stosowana przez podmioty sprzedające rzeczy używane, np. handlarzy samochodów.
Udzielenie gwarancji następuje przez złożenie oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu. Takie oświadczenie gwarancyjne może mieć postać dokumentu gwarancyjnego, a więc np. kartki papieru. Może być również częścią umowy sprzedaży, ale również może mieć postać wywieszonej w sklepie kartki lub zawieszonego na stronie internetowej dokumentu. Przepisy nie wskazują na konkretną formę oświadczenia gwarancyjnego ani dokumentu gwarancyjnego.
Przepisy wskazują natomiast, że obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług. Nie są to jednak obowiązki ustawowe, a jedynie wskazanie, jakie obowiązki gwarant może na siebie przyjąć. Jednakże to on decyduje, poprzez sformułowanie oświadczenia gwarancyjnego, jakie obowiązki na siebie przyjmie. A więc może zdecydować, że wady ujawnione w okresie gwarancji rozruchowej nie będą uprawniały do zwrotu ceny, ale do obniżenia ceny. Albo do naprawy na koszt gwaranta. Istotne jest zatem wnikliwe zapoznanie się z gwarancją rozruchową przed nabyciem przedmiotu.
Realizacja gwarancji rozruchowej
Jeżeli w okresie gwarancji rozruchowej w nabytej rzeczy pojawi się wada, którą obejmuje gwarancja, uprawniony z gwarancji powinien dostarczyć rzecz na koszt gwaranta do miejsca wskazanego w gwarancji lub do miejsca, w którym rzecz została wydana przy udzieleniu gwarancji, chyba że z okoliczności wynika, iż wada powinna być usunięta w miejscu, w którym rzecz znajdowała się w chwili ujawnienia wady. Gwarant jest obowiązany wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w treści oświadczenia gwarancyjnego. A gdy go nie określono - niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni, licząc od dnia dostarczenia rzeczy przez uprawnionego z gwarancji. Następnie na swój koszt powinien oddać mu rzecz.
Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, to powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do części wymienionej.
Powyższe zasady wynikają wprost z przepisów Kodeksu cywilnego i nie mogą być zmieniane przez gwaranta.
Przykład:
Auto-handel sprzedał samochód i udzielił gwarancji rozruchowej na 30 dni. W toku gwarancji okazało się, że skrzynia biegów jest wadliwa. Zgodnie z gwarancją, auto-handel wymienił skrzynię biegów. Kupującemu przysługuje nowy termin gwarancji 30-dniowej na wymienioną skrzynię biegów.
Co zrobić, gdy gwarancja rozruchowa wygaśnie?
Z racji, iż gwarancja rozruchowa jest zazwyczaj krótkoterminowa, może się zdarzyć, że wady kupionej rzeczy ujawnią się już po wygaśnięciu gwarancji rozruchowej. To jednak nie oznacza wcale, że gwarant jest wolny od możliwości podnoszenia roszczeń przeciwko niemu. Możliwe jest bowiem jeszcze skorzystanie z rękojmi albo nienależytego wykonania zobowiązania, jak również z niezgodności towaru z umową (dla konsumentów i przedsiębiorców na prawach konsumenta). Wybór podstawy roszczenia jest uzależniony od okoliczności danej sprawy.
Podsumowując, gwarancja rozruchowa, chociaż nie jest wprost regulowana przez przepisy prawa, jest po prostu zwykłą gwarancją. A gwarancja jest regulowana przez przepisy Kodeksu cywilnego, aczkolwiek w dość wąskim zakresie. Dlatego ważna jest analiza dokumentu gwarancyjnego. Jeżeli roszczenia z gwarancji rozruchowej nie są możliwe lub okażą się nieskuteczne, to istnieje możliwość skorzystania z innych rozwiązań prawnych.
Jeżeli masz problemy z gwarancją lub wadliwym towarem, skontaktuj się ze mną i opisz swój problem: p.terpilowski@ptkrp.pl
Możesz zakupić wzór wezwania reklamacyjnego, który jest poparty odpowiednimi przepisami i sprawdzony przeze mnie w praktyce. Możesz go wykorzystać w reklamacji wadliwego towaru w ramach gwarancji lub gwarancji rozruchowej. Link do sklepu - SKLEP
Co dalej?
zapisz się na newsletter artykułów z bloga: https://sprawnie.substack.com/
obserwuj mnie Instagramie: @paleta_prawa
obserwuj mnie na Facebooku: https://www.facebook.com/Sprawnie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!