Reklamacja wad mieszkania od dewelopera
Proces budowlany to skomplikowane przedsięwzięcie, więc różnego rodzaju niedoróbki, niedociągnięcia czy usterki w nowych mieszkaniach właściwie nikogo nie dziwią. Jeżeli zostaną na czas usunięte, to wówczas pozostają jedynie mglistym wspomnieniem. Gorzej, jeżeli deweloper unika usunięcia wad. Wówczas kupujący może wystąpić z określonymi roszczeniami, które zostaną przeanalizowane w artykule. Chociaż artykuł odnosi się do wad mieszkań, to równie dobrze przekazane informacje mogą służyć reklamacji wad domów, czy innych budynków nabywanych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Reklamacja wad mieszkania od dewelopera |
Kiedy deweloper odpowiada za wady mieszkania
Deweloper jest sprzedawcą mieszkania. W związku z tym, odpowiada jako sprzedawca za wady mieszkania względem kupującego. Odpowiedzialność za wady mieszkania może mieć różne podstawy: gwarancja, rękojmia za wady rzeczy sprzedanej, odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zobowiązania.
Odpowiedzialność za wady mieszkania na podstawie gwarancji istnieje, jeżeli deweloper takiej gwarancji udzielił kupującemu. Gwarancja jest dobrowolna i jeżeli taka nie zostanie udzielona, to kupującemu nie przysługują żadne uprawnienia na podstawie gwarancji. Natomiast rękojmia za wady rzeczy sprzedanej istnieje z mocy samego prawa. Więc deweloper nie musi udzielać rękojmi, bowiem ona istnieje na podstawie przepisów, a w stosunku do konsumentów nie można jej nawet ograniczyć w przypadku sprzedaży nieruchomości. Podobnie jest w przypadku odpowiedzialności za nienależyte wykonanie zobowiązania, tzw. odpowiedzialności kontraktowej. Ona również przysługuje kupującemu mieszkanie z mocy prawa i nie można jej ograniczyć. Każda z tych podstaw odpowiedzialności ma swoje wady i zalety, które pokrótce opiszę w dalszej części artykułu.
Gwarancja dewelopera na mieszkanie
Jak już wcześniej wspomniałem, udzielenie gwarancji na mieszkanie jest dobrowolne ze strony dewelopera. Jeżeli deweloper udziela gwarancji na mieszkanie, to powinien złożyć odpowiednie oświadczenie gwarancyjne, w którym określi swoje obowiązki jako gwaranta oraz uprawnienia kupującego mieszkanie. Oświadczenie takie powinno zostać złożone na piśmie w formie dokumentu gwarancyjnego.
Przeczytaj również Ile trwa rękojmia a ile gwarancja
Obowiązki dewelopera jako gwaranta mogą zgodnie z Kodeksem cywilnym w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług (art. 577). Akurat w przypadku mieszkań zwrot ceny może być nieuzasadniony, kiedy już nabywca wprowadził się do mieszkania, urządził je, czy nawet związał z nim emocjonalnie. Wymiana mieszkania raczej też nie będzie wchodziła w grę, więc najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie naprawa, czy też zapewnienie innych usług. Co istotne, to deweloper określa w oświadczeniu gwarancyjnym, jakich czynności w ramach gwarancji zobowiązuje się dokonać.
Deweloper jest obowiązany wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w treści oświadczenia gwarancyjnego, a gdy go nie określono - niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli deweloper nie określił terminu trwania gwarancji na mieszkanie, to trwa ona dwa lata. Jeżeli deweloper dokonał w ramach gwarancji istotnych napraw mieszkania, to termin gwarancji rozpocznie bieg na nowo od chwili dokonania napraw. Tak więc gwarancja ulegnie wydłużeniu. Natomiast jeżeli deweloper dokonał wymiany jakichś części mieszkania, to gwarancja będzie biegła na nowo w stosunku do wymienionych części. W innych wypadkach termin gwarancji ulegnie przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wad mieszkania jego właściciel nie mógł z niego korzystać.
Odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi
Rękojmia to najbardziej chroniąca kupujących instytucja odpowiedzialności sprzedawcy. Dzięki temu, że jest ściśle regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, to nie można jej dowolnie zmieniać a obowiązki i prawa sprzedawcy oraz kupującego są dobrze opisane. W omawianym kontekście deweloper odpowiada za wady fizyczne oraz wady prawne mieszkania. Wada fizyczna polega na niezgodności mieszkania z umową deweloperską, czy też umową przenoszącą własność lokalu. Przykładowo, mieszkanie będzie miało wadę fizyczną, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńKażdy deweloper powinien podejść do sprzedaży w 100% uczciwie i profesjonalnie. Jeżeli nieruchomość posiada jakieś wady należy je usunąć lub poinformować potencjalnych kupujących o ich występowaniu. Tak mnie uczono na szkoleniach z klik i zawsze się tego trzymam. Nie sprzedałabym klientom nieruchomości, której nie jestem pewna.
OdpowiedzUsuń