25 października 2020

Zwrot towaru zakupionego na firmę

Zwrot towaru zakupionego na firmę

Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu towarów lub usług na firmę, a więc w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, mają wątpliwości, czy przysługuje im prawo zwrotu towaru lub odstąpienia od usługi. Powszechnie już wiadomo, że takie prawo przysługuje konsumentom, jeżeli zawierają umowy na odległość. Przedsiębiorcom takie prawo dotychczas właściwie nie przysługiwało, ale wskutek zmian w prawie, w określonych przypadkach przedsiębiorcy mogą dokonywać zwrotu towarów zakupionych chociażby przez Internet, jak również będą mogli odstępować od umów o świadczenie usług zawartych na odległość lub poza lokalem. Zmiany w prawie obowiązują od dnia 1 stycznia 2021 r.
 
zwrot towaru kupionego na firmę
Zwrot towaru kupionego na firmę

Przedsiębiorca zwraca towar jak konsument

Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. zmienią między innymi ustawę o prawach konsumenta. W jej treści zostanie dodany przepis art. 38a, który będzie stanowił, że przepisy dotyczące konsumenta zawarte w rozdziale dot. prawa odstąpienia od umowy, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
 
 
Upraszczając powyższe, jeżeli przedsiębiorca dokona zakupu towaru dla swojej działalności, a nie ma fachowej wiedzy o danym towarze, to jest traktowany jak konsument. Zatem, może odstąpić od umowy i zwrócić towar kupiony na firmę w terminie 14 dni. Żeby zaistniało takie prawo muszą wystąpić razem następujące warunki:
 1. przedsiębiorca prowadzi działalność w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (tzw. JDG - prawo nie dotyczy spółek, nawet osobowych),
 2. przedsiębiorca zawiera umowę bezpośrednio związaną z jego działalnością (np. mechanik samochodowy kupuje laptop do diagnostyki),
 3. umowa nie posiada charakteru zawodowego dla przedsiębiorcy (np. mechanik kupuje laptop do diagnostyki, ale nie zna się na laptopach).

Powyższe dotyczy również prawa do odstąpienia od umowy o świadczenie usług zawartej przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca może odstąpić od usługi, jeżeli umowa zostanie zawarta na odległość (np. przez Internet, przez telefon) lub poza lokalem.

Jak zweryfikować, czy przedsiębiorca jest konsumentem

Żeby przedsiębiorca mógł być traktowany jak konsument, zawierana umowa nie powinna posiadać charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W praktyce, przedsiębiorca, który dokonuje zakupu towarów lub usług będzie oceniany przez pryzmat jego wpisu w CEIDG. Jeżeli ujawnione w ewidencji kody PKD będą wskazywały, że zawodowo zajmuje się czynnościami, których dotyczy umowa, to wówczas nie będzie uznawany za konsumenta, ale a profesjonalistę. Jednakże, informacje o zawodowym charakterze umowy mogą zostać ustalone również na podstawie innych informacji niż te ujawnione w CEIDG. Mogą wynikać chociażby ze strony www kupującego przedsiębiorcy.


Przykład 1: kosmetyczka kupuje przez Internet urządzenie do zabiegów kosmetycznych, jednak postanawia je zwrócić, bo nie spełnia jej oczekiwań. W takiej sytuacji kosmetyczka będzie traktowana jak profesjonalistka i nie będzie mogła skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru kupionego na firmę. Kosmetyczka powinna wiedzieć, jakiego urządzenia potrzebuje, jakie powinno spełniać wymogi, jakie posiadać cechy i funkcje, wszak zawodowo zajmuje się zabiegami kosmetycznymi. 

Przykład 2: kosmetyczka zakupiła przez Internet telefon komórkowy. Po otrzymaniu telefonu okazało się, że nie odpowiada jej interfejs telefonu, więc postanawia go zwrócić. Kosmetyczka będzie traktowana jak konsumentka, ponieważ nie zajmuje się zawodowo telefonami i może nie wiedzieć, jak dany telefon funkcjonuje. Dlatego może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy i zwrócić telefon kupiony na firmę w terminie 14 dni.
 

Zwrot towaru kupionego na firmę stacjonarnie

Powyżej omówione zostały przypadki, kiedy przedsiębiorca zawiera umowę na odległość (np. przez Internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na targach). Przy spełnieniu konkretnych warunków, sprzedawca może w takich przypadkach odstąpić od umowy i zwrócić towar lub zaprzestać korzystania z usługi. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonuje zakupu stacjonarnie, a więc w lokalu sprzedawcy (sklepie). Jeżeli przedsiębiorca dokonał zakupu w sklepie, to możliwość zwrotu towaru jest uzależniona od dobrej woli sprzedawcy. Żadne przepisy prawa nie zobowiązują sprzedawcy do przyjęcia zwrotu towaru, jeżeli ten został zakupiony stacjonarnie (nie mówimy o reklamacjach). Owszem, niektóre sklepy prowadzą politykę przyjmowania zwrotu towarów, jednakże jest to jedynie ich wybór. Generalnie, nie istnieje prawo do zwrotu towaru zakupionego stacjonarnie. Analogicznie jest w przypadku zakupu usług. Przedsiębiorca, który zakupi usługę na firmę w lokalu przedsiębiorcy, nie będzie mógł od tej usługi odstąpić. 
 
Zmiany w traktowaniu przedsiębiorców jak konsumentów dotyczą również uprawnień do reklamacji towarów. Na ten temat przeczytasz szczegółowo w artykule Reklamacje pomiędzy przedsiębiorcami od 2021 roku.
 
Jeżeli potrzebujesz pomocy w kwestii zwrotu towarów - jako kupujący lub sprzedawca - skontaktuj się ze mną i opisz swój problem, e-mail: p.terpilowski@ptkrp.pl. tel.: 668 199 698. Więcej o mnie przeczytasz w zakładce Kontakt do mnie.

21 komentarzy:

 1. Końcem grudnia kupiłem w sklepie internetowym obiektyw na potrzeby filmowania - taki rodzaj działalności gospodarczej prowadzę. Towar dostarczono mi jednak w styczniu i nie spełnia on moich oczekiwań. Czy przysługuje mi prawo zwrotu skoro odebrałem go już w 2021r. czy liczy się data zamówienia - grudzień 2020 i podlegam pod zeszłoroczne przepisy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczy się data zawarcia umowy. Jeżeli umowę zawarto w grudniu, to zastosowanie mają poprzednie przepisy.

   Usuń
  2. Dzień dobry, chciałam zapytać, która z dat jest wiążącą - zakupu (29.12) czy wystawienia faktury na firmę (1.01)?

   Usuń
 2. Zakład mięsno wędliniarski, jednoosobowa działalność gospodarcza, kupił w styczniu 2021 rękawiczki lateksowe ( 20 opakowań ) przez internet. Okazało się że nie są one odpowiedniej jakości, są za słabe. Czy na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2021 można je zwrócić do sprzedawcy ?

  OdpowiedzUsuń
 3. luty 2021 - zakupiłem towar na firmę porcelanową szklankę do kompletu która się zbiła w zmywarce. Otrzymana szklanka nieznacznie się różniła od pozostałych i chciałem ją zwrócić. Sprzedawca salon-porcelany.pl odmówił zwrotu powołując się na regulamin sklepu ,który nie jest aktualny ponieważ w nim jest zapis ,że kupując na firmę nie można zwrócić towaru.
  Proszę o radę - jakie kroki muszę teraz poczynić skoro na mój email w którym zawarłem nową politykę przepisów prawa - nie ma odpowiedzi.?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień Dobry, kilka dni temu zakupiłem lampę błyskową, którą będę wykorzystywać w ramach świadczonych usług foto. Niestety, po rozpakowaniu okazało się, że dołączony fabryczny akumulator (dedykowany do tego modelu) jest zepsuty. Sprawę zgłosiłem do Sprzedawcy, który polecił skontaktować się z serwisem. Serwis odpisał, żebym im wysłał na swój koszt baterię do naprawy. Tym samym zostaje z lampą, której nie mogę używać, bo nie mam do niej źródła zasilania. Nie wiadomo jak długo będzie też trwać naprawa. Czy w takiej sytuacji mogę zgłosić zwrot towaru? Zakup był dokonywany przez Allegro. Z góry dziękuje za info.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawo nadal jest cholernie nieuczciwe i krzywdzące. Profesjonalista powinien się znać i wiedzieć co kupuje, problem jest taki, że deklarowane przez producenta parametry a rzeczywista jakość produktu to dwie zupełnie inne rzeczy, często jedno odbiega od drugiego. Wielu rzeczy też nie da się sprawdzić przez internet trzeba je fizycznie sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam kupiłam słuchawki bezprzewodowe do telefonu ,stacjonarnie na firmę fryzjersko kosmetyczna . Chce je zwrócić czy przysługuje mi prawo zwrotu lub wymiany towaru na coś innego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zakupu dokonała Pani stacjonarnie, to sprzedawca decyduje, czy może Pani zwrócić towar. Jest to jego dobra wola.

   Usuń
 7. Dzień dobry kupiłem baterie do kuchni w kolorze złotym przez internet na firmę remontowo-budowlana JDG , wszystkie elementy są złote w połysku a bateria w macie i ma inny kolor złotego, na stronie sklepu nie było to widoczne, czy mogę skorzystać ze zwrotu?

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzień dobry kupiłem baterie do kuchni w kolorze złotym przez internet na firmę remontowo-budowlana JDG , wszystkie elementy są złote w połysku a bateria w macie i ma inny kolor złotego, na stronie sklepu nie było to widoczne, czy mogę skorzystać ze zwrotu?

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzień dobry kupiłem baterie do kuchni w kolorze złotym przez internet na firmę remontowo-budowlana JDG , wszystkie elementy są złote w połysku a bateria w macie i ma inny kolor złotego, na stronie sklepu nie było to widoczne, czy mogę skorzystać ze zwrotu?

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzień dobry kupiłem baterie do kuchni w kolorze złotym przez internet na firmę remontowo-budowlana JDG , wszystkie elementy są złote w połysku a bateria w macie i ma inny kolor złotego, na stronie sklepu nie było to widoczne, czy mogę skorzystać ze zwrotu?

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry zakupilem towar przez internet na spółke czy przysługuje mi prawo zwrotu towar nie spełnia moich oczekiwań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spółka nie ma prawa zwrotu towaru, jest napisane wyżej, że tylko JDG sa traktowani jak konsumenci.

   Usuń
 12. Zakupiłem na firmę wkrętaki specjalistyczne, związane z PKD firmy. Jednak sprzedający nie wywiązał się z terminu realizacji a na tym mi zależało. Musiałem zakupić je gdzie indziej. Teraz mam problem bo chcę odstąpić od umowy a sprzedający się nie godzi. Czy ma takie prawo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,

   odstąpienie od umowy byłoby możliwe, gdyby wezwał Pan sprzedawcę do wydania towaru, skoro ten się spóźniał i zagroził odstąpieniem od umowy wskutek spóźnienia. Ewentualnie można rozważyć roszczenie o odszkodowanie, np. zwrot różnicy ceny.

   Usuń
 13. Zrobiłem przedpłatę przelewem za laptop na podstawie proformy. Firma zniknęła nagle mimo, że dotychczas przez kilka lat dostarczała produkty moim znajomym. minęło półtora miesiąca. Na maile nie ma odpowiedzi. Telefon komórkowy jest nieaktywny. Co w takiej sytuacji mzona zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, proponuję wezwać do zapłaty, jeśli będzie bezskuteczne, to dochodzić zapłaty przed sądem i w ostateczności z pomocą komornika.

   Usuń
 14. Dzień dobry, zakupiłem odkurzacz na firmę informatyczną u przedstawiciela handlowego czy mogę zwrócić towar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, jeżeli zakup nie miał charakteru zawodowego, to przysługuje prawo zwrotu.

   Usuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!