Strony

2 maja 2025

Reklamacja tabletu graficznego

Reklamacja tabletu graficznego

Zakup tabletu graficznego, to dla niejednego początkującego grafika pierwszy krok na zawodowej ścieżce. Z kolei dla zawodowego grafika, taki zakup to po prostu inwestycja w narzędzie do pracy. W związku z tym, jeżeli kupiony tablet okaże się wadliwy i odmówi posłuszeństwa, pojawia się niemały problem, który może spowodować nie tylko frustrację, ale również koszty. Opisuję jak przeporwadzić skuteczną reklamację wadliwego tabletu.  

 

Reklamacja tabletu

 

 

Wadliwy tablet graficzny – reklamacja 

 

Jeżeli tablet ulegnie awarii lub usterce i przestanie prawidłowo działać, to kupującemu otwiera się kilka dróg do złożenia reklamacji: 

  • może skorzystać z gwarancji, której udziela np. producent, 
  • może skorzystać z przepisów o niezgodności towaru z umową zawartych w ustawie o prawach konsumenta (jeśli jest konsumentem lub przedsiębiorcą na prawach konsumenta),
  • może skorzystać z rękojmi za wady (jeśli nie jest konsumentem, ani przedsiębiorcą na prawach konsumenta), 
  • może skorzystać z zarzutu nienależytego wykonania umowy. 

 

Skorzystanie z gwarancji będzie dobrym rozwiązaniem, o ile gwarancja przewiduje roszczenia satysfakcjonujące dla kupującego. Zasadniczo gwarancja może być dowolnie kształtowana przez gwaranta, a gwarantem jest ten podmiot, który udziela gwarancji. Może być więc tak, że market elektroniczny, w którym kupiono tablet nie udziela gwarancji, ale gwarancji udziela producent. Wówczas market prześle tablet do producenta. Bardzo rzadko gwarancja jest bardziej korzystna od pozostałych możliwości reklamacji. 

 

Przepisy o niezgodności towaru z umową dają możliwość żądania naprawy lub wymiany tabletu. W tym przypadku przed kupującym odpowiada bezpośrednio sprzedawca tabletu. Jeżeli jednak naprawa lub wymiana okazały się nieskuteczne, sprzedawca odmówił, lub jest jasne, że sprzedawca nie naprawi/wymieni tabletu w rozsądnym czasie lub bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta, lub gdy brak zgodności tabletu z umową jest bardzo istotny, to kupujący może żądać obniżenia ceny albo odstąpić od umowy i żądać zwrotu całej ceny.  

 

Rękojmia działa na analogicznych zasadach, z tym, że kupujący może od razu żądać obniżenia ceny albo odstąpić od umowy za zwrotem ceny. Przy czym, sprzedawca może odmówić temu żądaniu, jeśli wada nie jest istotna. Z rękojmi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie mają praw konsumenta, lub kupujący, jeśli kupili towar nie od przedsiębiorcy, a innej osoby, np. przez OLX. 

 

Ostatnia podstawa roszczenia, a więc nienależyte wykonanie umowy, pozostaje, gdy powyższe roszczenia nie mogą być użyte. W tym przypadku konieczne jest wykazanie szkody oraz związku przyczynowego między wadą a szkodą.  

 

Co istotne, w każdej z opcji kupujący nie powinien ponosić kosztów związanych z reklamacją tabletu. A więc odesłanie tabletu do naprawy, wymiany, czy jego zwrot, powinno być na koszt gwaranta, czy sprzedawcy. Oczywiście może zdarzyć się tak, że gwarant lub sprzedawca nie zgodzi się na pokrycie tego kosztu, niemniej taka odmowa nie jest uzasadniona i sądownie można domagać się takich kosztów. 

 

Jeżeli reklamacja okaże się nieskuteczna i gwarant lub sprzedawca odmówi spełnienia reklamacji, to niestety pozostaje droga sądowa do dochodzenia swoich roszczeń. Konsumenci mogą skorzystać z pomocy powiatowego/miejskiego rzecznika praw konsumenta, jednakże nie ma on środków nacisku. Może jedynie przyłączyć się do sprawy i poprosić o wyjaśnienia, ewentualnie przedstawić własne stanowisko. Tym samym, dochodzenie swoich praw przed sądem może okazać się konieczne. 

 

W sądzie kupujący powinien udowodnić wadę kupionego tabletu oraz to, że odpowiada za nią sprzedawca lub gwarant. W tym celu konieczne może być powołanie biegłego sądowego odpowiedniej specjalizacji. Biegły wyda opinię co do wadliwości tabletu, a przede wszystkim przyczyn powstania wady. Jeżeli te będą wskazywały na tablet sam w sobie lub działanie sprzedawcy/gwaranta, to wygrana w sądzie powinna być kwestią oczywistą.   

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie reklamacji wadliwego towaru, skontaktuj się ze mną i opisz swój problem: p.terpilowski@ptkrp.pl 

 

Jeżeli potrzebujesz gotowych rozwiązań, na przykład wzoru pisma reklamacyjnego albo szkolenia dla artystów o prawie i podatkach w działalności artystycznej, to zajrzyj do mojego sklepu i wybierz coś dla siebie - Sklep

 

 

Co dalej? 

  • zapisz się na newsletter artykułów z bloga: https://sprawnie.substack.com/ 
  • obserwuj mnie na Instagramie: @paleta_prawa 
  • obserwuj mnie na Facebooku: https://www.facebook.com/Sprawnie
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!